Кератомою називають шкірні захворювання – доброякісні новоутворення на шкірі, які формуються з поверхневих клітин епідермісу. Ці утворення на початку схожі на пігментні плями або веснянки, але потім збільшуються до 1 – 2 см, починають злущуватися й роговіти, а колір з коричневого стає ближче до чорного.
Кератоми можуть бути як одиничного утворення, так і з’являтися цілими групами, до декількох десятків. У більшості випадків локалізація кератом – це шия, руки, спина, іноді ноги. Такі новоутворення в принципі безпечні, але існує ризик їх переродження на рак шкіри, на що може вплинути травмування, ультрафіолетове й радіоактивне опромінення або ж неправильне лікування.
Причини утворення кератоми
Головною причиною появи кератом вважаються утльтрафіолетові промені (перебування на сонці тривалий час), а також схильність до формування веснянок, невусів, пігментних плям, зниження захисних сил організму, що більшою мірою стосується людей літнього віку. Але існує й ряд причин, які сприяють утворенню кератом:
- порушення обміну речовин і функціональності нейроендокринних систем;
- дисбаланс статевих гормонів;
- авітаміноз, переважно нестача вітаміну А;
- ураження шкіри шкідливими хімікатами;
- вік старше 40 років;
- постійне тертя шкіри ременями або одягом.
Симптоми кератом
Зазвичай таке захворювання, як кератома, проходить практично безсимптомно, але у поодиноких випадках ці новоутворення чухаються й болять, а також мають властивість лущитися й відпадати. Не варто з легковажністю відноситися до цього захворювання, алдже наслідки можуть бути дуже серйозними, аж до переростання в злоякісну пухлину. Окрім естетичного дискомфорту, кератоми можуть травмуватися й при цьому кровоточити, що призводить до попадання інфекції й розвитку додаткових захворювань;
- шкіра часто піддається впливу ультрафіолетових променів;
- пухлина височіє над шкірою, що призводить до частого травмування;
- швидке зростання кератом;
- кератома стала кровоточити без травмування або чухатися;
- поява тріщин і кровотеч.
Видалення кератом
Для діагностування цього захворювання дерматологові необхідно провести огляд пацієнта, встановити різновид кератоми й виконати гістологічне дослідження тканин, отриманих при біопсії, щоб визначити злоякісність кератоми.
На сьогодні існує єдиний спосіб лікування цих утворень – видалення. Але кератоми не завжди треба видаляти в обов’язковому порядку. Люди можуть жити з ними до глибокої старості. Видаляти рекомендується лише ті кератоми, які можуть переродитися на злоякісні, й які заподіюють видимий косметичний дефект.
У клініці «Оксфорд Медікал» для видалення кератом застосовують такі методики:
- лазерне видалення;
- видалення рідким азотом (кріодеструкція);
- видалення електричним струмом (електрокоагуляція);
- хірургічне видалення;
- радіохвильове видалення;
- видалення кислотами або цитостатиками.
Лікар-дерматолог перед видаленням кератоми підбере індивідуальний для кожного пацієнта метод, залежно від розміру, форми й виду утворення.
Клініка «Оксфорд Медікал Житомир» може з повною упевненістю гарантувати безпечне й ефективне лікування. Усі заходи по видаленню кератом проводить висококваліфікований косметолог-дерматолог з багаторічним досвідом роботи за допомогою найновішого устаткування й по сучасних європейських методиках.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ