Ніготь – це відросток шкіри, який виконує свої функції, частково функцію захисту. У тварин та птахів нігті (тобто кігті) існують для полювання, захоплення жертви, розсічення тканин, також для риття ям. Протягом еволюційного розвитку ці утворення поступово втрачають свою функцію. В людей нігтьова пластика є тонкою та не надто міцною, часто піддається обламуванню та ураженню дії різних захворювань.
Одним з патологічних станів, які можуть виникати на нігтях людини є оніхогрифоз – потовщення та деформація нігтя, що робить його більш подібним на кіготь птаха.
Причини розвитку оніхогрифозу
Найчастіше оніхогрифоз розвивається на нігтях ніг. Здебільшого оніхогрифоз пов’язаний із такими чинниками:
часта травматизація нігтя, спричинена травматичними, фізичними, хімічними та біологічними чинниками;
деформація пальця при плоскостопості;
варикозне розширення вен ніг;
порушення кровопостачання, що часто розвивається при ендартереїтах, цукровому діабеті, облітеруючому атеросклерозі та ін.
грибкові ураження нігтів;
обмороження;
зміни обміну речовин;
піднігтьовий гіперкератоз (потовщення рогового шару шкіри);
неналежна гігієна нігтів та ін.
Ознаки оніхогрифозу
Клінічно лікарі визначають дві стадії оніхогрифозу. При першій стадії пацієнт скаржиться на біль, подібний до вростання нігтя у шкіру, набряк оточуючих тканин. Пацієнт відмічає сильний біль при натиску на нігтьову пластину, що з часто сильно затруднює носіння взуття та ходіння. Зовні ніготь помітно потовщується і набуває неприродного вигляду: ніготь заокруглюється на кінці, пігментується. Сам ніготь тяжко піддається підрізанню та догляду. Варто зазначити, що коли товщина нігтьової пластини сягає 1 мм і більше – ми можемо сміливо діагностувати оніхогрифоз.
Друга стадія характерна появою на нігтях повздовжніх неглибоких борозен. Колір стає брудно-жовтим і навіть сіруватим. Закрученість стає більш вираженою, в деяких випадках ніготь може навіть ставати гвинотоподібним чи спіральним. Біль стає особливо нестерпним, унеможливлює ходіння. Оскільки ніготь не піддається жодній обробці, не розм’якшується кератолітиками чи іншими засобами, то він продовжує рости і може досягати навіть 4-6 см.
На жаль, найчастіше проблема виникає у осіб похилого та старечого віку, у яких найвищий рівень хронічних патологій та найчастіші проблем із доглядом за нігтями.
Діагностика і принципи лікування оніхогрифозу
Діагностика оніхогрифозу полягає в простому огляді нігтьової пластики. Додаткові методи переважно застосовують саме для визначення причин розвитку цієї патології, і при цьому лікарі призначають різні лабораторні методи дослідження особливостей обміну речовин, діагностику грибка, застосування лампи Вуда.
Якщо просто грибкове ураження нігтя зазвичай піддається простому консервативному лікуванню, то з оніхогрифозом варто більше попрацювати.
Для лікування оніхогрифозу варто спочатку застосувати консервативні методи для стоншення та розм’якшення пластини. Ці методи дають непогану ефективність на початкових стадіях оніхогрифозу і допомагають хірургу при корекції форми нігтьової пластини хірургічним шляхом. Тому, при професійних діях лікаря та зверненні пацієнта на першій стадії, можна вберегти здорову пластину.
При пізніх стадіях розвитку, на жаль, кератолітики не принесуть жодного результату, тому пластина піддається повному видаленню.
Процедуру корекції і видалення лікарі проводять під місцевим знеболенням із застосуванням радіохвильової хірургії. Цей метод дозволяє в рази зменшити травматизацію тканин, миттєво коагулювати дрібні судини та в рази скоротити період реабілітації. Радимо не затягувати з проблемою, а одразу звернутися до лікарів Оксфорд Медікал! Можете не сумніватися, тут вам допоможуть!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ