Пневмонія – одне з найтяжчих захворювань дихальної системи, яке буквально за кілька днів може призвести до летального результату. Згідно із даними ВООЗ, у світі щосекунди діагностується один випадок пневмонії. Попри те, що щороку техніки діагностики та лікування пневмонії вдосконалюються, ми продовжуємо спостерігати тенденцію до зростання темпів захворюваності.
Пневмонія – це запальне ураження легеневої тканини, яке в 95% випадків обумовлене інфекційним чинником. Пневмонія за лічені дні призводить до тяжкої дихальної недостатності, тому ігнорувати це захворювання дорівнює повністю занапастити своє здоров’я. Діагностикою та лікуванням пневмоній займаються терапевт та лікар-пульмонолог.
Причини розвитку пневмонії
Розвиток пневмонії обумовлений проникненням патогенних мікроорганізмів (бактерії, віруси, грибки) через дихальні шляхи до легеневої тканини. Інфекція проникає в організм повітряно-краплинним шляхом – людина вдихає мікрочастинки слизу та слини хворого з повітрям. Ризик виникнення пневмонії та особливості її перебігу напряму залежать від таких чинників: вік пацієнта та його сприйнятливість, вірулентність збудника, ступінь імунної реакції організму людини на збудника.
Основні етапи розвитку захворювання:
проникнення збудника;
розвиток змін бронхолегеневого захисту (зміни структури слизу, складу факторів місцевого захисту);
поступовий розвиток запального процесу з набряком;
сенсибілізація до інфекційного агента з подальшим розвитком алергічної реакції;
порушення системи крові, що полягає у посиленому склеюванні еритроцитів;
тромбоз легеневих капілярів;
розвиток ішемії та некрозу окремих ділянок легень;
ушкодження структури мембрани, проникнення токсичних продуктів розпаду у кров і розвиток тяжкої інтоксикації.
Клінічні прояви пневмонії
Пневмонія розвивається гостро з підвищення температури на рівні 39⁰С і вище, ознак загальної інтоксикації з головним болем та нездужанням. Пацієнта також турбує біль у грудях, задишка. Дихання стає частим, проте поверхневим, тому ступінь насичення тканин киснем значно знижується. Сатурація (рівень кисню в крові) різко знижується до критичних показників. Якщо пневмонія обумовлена бактеріальним чинником – пацієнта турбує кашель з виділенням гнійного мокротиння. Визначаються вологі хрипи у легенях. Пацієнт ослаблений, прикутий до ліжка, втрачає апетит, різко худне. Проявляються ознаки анемії.
Діагностика та лікування пневмонії в Оксфорд Медікал
Задля діагностики пневмонії та оцінки ступеня ураження легень лікарі призначають комплекс обстежень, а саме: збір скарг та анамнезу, огляд, перкусія та аускультація грудної клітки, пульсоксиметрія, спірометрія. Додатковими ключовими методами обстеження будуть лабораторні дані, УЗД легень, рентгенографія ОГК, КТ. Співставивши результати обстежень та визначивши загальний стан пацієнта, лікар формує індивідуальний план лікування.
Лікування передбачає корекцію режиму пацієнта, призначення різних груп медикаментозних середників як у формі перорального застосування, так і у ін’єкціях, корекцію питного режиму та харчування, лікувальний масаж, фізіотерапевтичні процедури.
Важливо спрямувати сили на ліквідацію збудника та відновлення ураженої тканини, що дозволяє якомога швидше відновити загальний стан пацієнта. Звернувшись до спеціалістів відділення пульмонології медичного центру Оксфорд Медікал, ви отримаєте якісну та професійну медичну допомогу. Наша мета – результат!