Зубне протезування є чудовим та надійним методом усунення дефектів зуба, як естетичних, так і фізіологічних. На сьогоднішній день, зубне протезування набуло широких обертів завдяки запровадженню мінімалістичних якісних матеріалів, які вирізняються нетравматичністю та довговічністю.
Застосовують знімні протези, постійні та комбіновані. На жаль, протези не вічні, і в різних випадках можливе порушення цілісності протеза, або просте припинення терміну дії. Коли йде ушкодження протеза, пацієнту необхідна негайна допомога лікаря, щоб уникнути ушкодження сусідніх здорових зубів.
Причини ушкодження зубних протезів
Незважаючи на високу якість матеріалу та професійність лікаря, все-таки існують чинники, які можуть призвести до порушення цілісності протеза. У 70% випадків поломка протезу виникає з причини несумлінної гігієни ротової порожнини. У випадках, коли пацієнт неправильно проводить очистку знімного протезу і не чистить правильно зуби, у виїмках протезу накопичуються умовно-патогенні мікроорганізми та неперетравлені частинки їжі. Продукти життєдіяльності спричиняють раннє зношування та руйнування матеріалу.
Також на зубні протези негативно впливають такі продукти харчування: горіхи, солодощі, тверді овочі та фрукти, чіпси.
До передчасно зношування призводить також бруксизм – неправильний прикус, який формується при неправильному вставленні повністю знімного протезу. Також через деякі анатомо-фізіологічні особливості пацієнта, особливо при неправильному прикусі та при особливостях будови щелеп, деякі пацієнти можуть бути більш схильними до надто швидкого зношування та деформації протеза.
Причини поломки протезу, які не залежать від пацієнта:
неякісний матеріал протеза;
наявність нелакованих карієсу, пульпіту, періодонтиту;
неправильне кріплення протеза;
надмірна похибка при індивідуальному виготовленні протеза.
У яких випадках варто звернутися до стоматолога?
Зазначаємо, що у даних випадках варто негайно звернутися до стоматолога для корекції або ремонту протеза:
поява деформацій на протезах, кламерах, поява будь-яких порушень цілісності протезу, відкол, тріщини;
дискомфорт та біль у спокої, під час жування, випадіння протезу;
зміна кольору протеза;
захворювання, травми опорних зубів, до яких кріпляться протези;
набряк та біль ясен біля протеза;
гострий біль зубного залишку та кореня зуба під протезом та ін.
Допомога лікаря при поломці протеза та інших станах
Задля уникнення вищеописаних неприємних явищ, лікарі перед встановленням протезів повинні проводити масу діагностичних маніпуляцій, щоб виключити будь-яке протипоказання, тимчасове чи абсолютне. Лікар повинен оглянути ротову порожнину, видалити поверхневий твердий наліт і зубний камінь, ретельно дослідити стан ясен, зубів (в тому числі і здорових), звернути увагу на так звані ретиновані зуби. І тільки після ліквідації протипоказань можна проводити протезування.
Не варто самостійно вправляти чи клеїти протез! Необдумані непрофесійні дії тільки погіршують проблему і призводять до масивної поломки, яка може вже не підлягати ремонту. Як тільки в виявляєте будь-який дефект протезу, одразу зверніться до стоматолога. В більшості випадків за вчасного виявлення, ремонт буде складати буквально кілька хвилин, без зайвих турбот для вас і для лікаря. Визначивши проблему поломки, лікар старається ліквідувати її і відновити вашу посмішку в найкоротші терміни ☺