Тривога – це психологічно важкий стан і водночас досить цікаве явище у медицині. Кожна людина може по-різному переживати тривогу, хтось – виражено і яскраво з специфічною клінічною симптоматикою, хтось – приховано і замасковано.
Кожен з нас відчував тривогу, це відчуття каменю на грудях, нестачі повітря, страху за теперішнє та майбутнє. Коли чинник усувається, відчуття полегшення подібне до ейфорії. Але що робити, якщо це полегшення так і не настає?
Тривожний стан – це явище, коли людина переходить межу між нормальним чинником тривоги і дрібницями. В даному випадку людина тривожиться через будь-що, навіть через причини, які легко усуваються без будь-яких зусиль.
Що може призвести до тривожних станів?
Якщо люди й можуть бути схожими зовні, та психіка кардинально відрізняється у кожного з нас. Тип темпераменту, характер, акцентуація – неможливо знайти ідеально ідентичних людей, як дві різні сніжинки. Тому кожен може по-різному сприймати негативні чинники навколо. Тривожний стан виникає при поєднанні систематичного травмую чого навантаження на психіку та нестійкості волі і характеру пацієнта. Класичними причинами тривожних станів є:
постійне перебування в умовах стресу;
тривале переживання;
негативний досвід щодо конкретної події та її наслідків;
тривале психічне перенапруження;
тривалий прийом препаратів, що впливають на психіку;
захворювання щитоподібної залози, що призводить до значних змін гормонального фону;
захворювання наднирників, які призводять до надмірного викиду адреналіну, кортизолу;
часті гіпоглікемічні стани;
порушення діяльності кори головного мозку та ін.
Клінічні особливості тривожних станів
Тривога – явище абстрактне і водночас цілком реальне. Тривогу часто плутають зі страхом, от тільки страх – це явище стривоження щодо конкретного явища, яке існує і може завдати якогось збитку пацієнта. А тривожний стан – це патологія, при якій пацієнт вже відчуває тривогу через явище, яке може й не відбутися ніколи, і стан цей триває тижні, місяці, роки.
Хтось може сказати, що це проста адаптація до стресу, так би мовити підготовка до невтішної події. Так, одиничні явища – це в межах норми, але систематичні – патологія, яку варто лікувати із психотерапевтом.
Симптомами тривожних станів є нервозність, безсоння, дратівливість, потіння долонь, втрата апетиту, тремтіння рук, пришвидшення дихання, серцебиття. Паралельно пацієнт відчуває виснаження, як емоційне, так і фізичне, адже викид адреналіну різко стимулює серцево-судинну та інші системи організму, а для посиленої їх роботи необхідні значні затрати енергії.
Постійне перебування у стресі, створеному власноруч, з часом призводить і до соматичної патології, такої як псоріаз, нейродерміти, інсульти, ішемії серця та інших важливих органів, артеріальна гіпертензія, викликана постійними викидами адреналіну.
Як лікувати тривожні стани?
Діагностикою та лікування тривожних станів займається лікар психотерапевт, психіатр. Варто зазначити, що прояви тривоги часто переплітаються із депресивними розладами, тому до лікування пацієнта варто підходити індивідуально та комплексно. Призначається курс психотерапії паралельно із медикаментозним лікуванням (лікарі надають перевагу селективним інгібіторам захоплення серотоніну).
Лікарі клініки Оксфорд Медікал в місті Житомир лікують не хворобу, не проблему, а пацієнта. Ми створили оптимальні умови перебування пацієнтів у клініці, з дотриманням комфорту, як фізичного, так і психологічного, та конфіденційності. Ми допоможемо!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ