Екзема – це незаразна хвороба шкіри, що проявляється появою висипу, свербежем і печінням шкіри. Найчастіше страждає шкіра рук, стоп і обличчя, проте в деяких важких випадках можливе ураження усього тіла.
Причини екземи
Появі хвороби може сприяти безліч чинників, які умовно розділяють на зовнішні та внутрішні. Зовнішні чинники – це негативний вплив довкілля: механічне ушкодження шкіри, опіки, переохолодження та обмороження, дія хімічних речовин, бактерійні або грибкові інфекції шкірних покривів.
Внутрішні чинники, що провокують екзему – це порушення в роботі нервової, ендокринної, імунної та травної систем. Найчастіше це:
- послаблення імунітету;
- стреси, нервове виснаження;
- хвороби нирок;
- алергічні реакції;
- хвороби шлунково-кишкового тракту (в першу чергу – печінки);
- генетична схильність.
Форми та симптоми екземи
Найчастіші скарги при екземі – на свербіж і набряклість шкіри, але симптоми можуть варіюватися залежно від форми хвороби.
Виділяють декілька основних форм екземи:
- істинну;
- мікробну;
- себорейну;
- професійну;
- дисгідротичну;
- рогову.
Для істинної екземи характерне почервоніння шкіри з подальшою появою висипу у вигляді дрібних бульбашок. Коли вони лопаються, утворюється мокра поверхня, звідки пішла й народна назва екземи – мокрий лишай. Коли хвороба стає хронічною, шкіра на місці ураження стає щільнішою й починає лущитися. Періоди загострення чергуються із хронічними етапами. Найчастіше страждає шкіра обличчя й кистей рук.
Мікробна екзема розвивається там, де на шкірі раніше були інфіковані ранки (досить навіть звичайної подряпини), виразки, свищі. Згодом вогнище екземи росте, від нього можуть з’являтися нові утворення.
Себорейна екзема з’являється як наслідок розвитку себорейного дерматиту, для неї характерні червонясті плями, що злущуються. Вони з’являються на ділянках шкіри з великою кількістю сальних залоз.
Професійна екзема виникає під впливом негативних зовнішніх чинниках, які можуть існувати на робочому місці.
Дисгідротична екзема виникає на підошвах і долонях, супроводжуючись утворенням бульбашок, ерозій і гнійних кірок, з часом з’являються великі пухирі. До процесу можуть залучатися й нігті, а також кисті й стопи. Для цього виду екземи характерне розростання рогового шару на долонях і підошвах з утворенням мозолів.
Також може бути варикозна та мікотична екзема, а також екзема сосків і ореол у жінок.
Діагностика та лікування екземи
Постановка точного діагнозу – завдання дерматолога, який проводить огляд, вивчає історію хвороби пацієнта й за їх результатами призначає додаткові обстеження:
- посів на грибок;
- алерготести;
- обстеження внутрішніх органів на предмет прихованих захворювань.
На підставі цієї інформації ставиться остаточний діагноз і призначається лікування. Терапія залежить від причини, що викликала хворобу, і зазвичай включає призначення як зовнішніх засобів, так і медикаментів для внутрішнього вживання. Це можуть бути протигрибкові, антибактеріальні, гормональні та седативні засоби.
Позбавтеся від екземи за допомогою дерматологів МЦ «Оксфорд Медікал Житомир» – записуйтеся на прийом до лікаря!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ