Ультразвукове дослідження – це швидкий, точний, безболісний і доступний спосіб отримання інформації про стан внутрішніх органів. Тому УЗД часто застосовується в діагностиці хвороб життєво важливих органів: печінки, підшлункової залози, жовчного міхура та його проток, селезінки й судин, що живлять усі ці органи.
Зазвичай усі ці органи, що знаходяться в черевній порожнині, обстежується одночасно.
Показання до УЗД органів черевної порожнини
Переважна більшість пацієнтів приходять до УЗД-діагноста для обстеження за призначенням лікаря (гастроентеролога, терапевта, дерматолога), що запідозрив хвороби вищезгаданих органів. Проте у ряді випадків доцільно спочатку звернутися саме до УЗД-діагноста, щоб до лікаря йти вже з готовими результатами.
Записатися на УЗД варто в разі, якщо вас турбує:
- біль, відчуття важкості в животі або правому підребер’ї;
- гіркота в роті;
- здуття живота;
- метеоризм;
- біль у попереку.
Для чого проводиться УЗД органів черевної порожнини
УЗД печінки дозволяє побачити прояви багатьох печінкових хвороб: застою жовчі, цирозу, гепатозу, гепатиту, запальних процесів, кіст, гемангіом і пухлин.
УЗД підшлункової залози потрібне при підозрі на панкреатит (запалення підшлункової залози), кісти, пухлини або абсцеси в залозі. Крім того, під час обстеження враховуються вікові зміни в залозі.
УЗД жовчного міхура та жовчовивідних шляхів призначається, якщо скарги пацієнта характерні для холециститу (запалення жовчного міхура), холестерозу або проблем із відтоком жовчі. Під час обстеження можуть бути виявлені поліпи, пухлини та паразити.
УЗД селезінки – обов’язкове обстеження при підозрі на сепсис, травми селезінки, системні хвороби крові та мононуклеоз. Таке УЗД ефективне при діагностиці кіст, абсцесів або пухлин селезінки.
Також УЗД органів черевної порожнини дозволяє оцінити стан судин, що живлять вищеперелічені органи. При цьому вимірюється їх просвіт, виключається наявність стенозу, аневризм, холецистичнх бляшок і тромбів.
Підготовка до УЗД органів черевної порожнини
Обстеження займає близько 15 – 20 хвилин, під час яких лікар оцінює стан печінки, підшлункової залози, жовчних проток, пухиря і селезінки. Обстеження вимагає нескладної підготовки, щоб лікар побачив максимально точну картину стану органів черевної порожнини.
За один – два дня до обстеження треба виключити із раціону продукти, які можуть викликати підвищене газоутворення в кишечнику: сирі овочі, чорний хліб, бобові, молочні продукти та алкоголь. При схильності до метеоризму не буде зайвим прийом активованого вугілля за декілька днів до обстеження.
Саме обстеження обов’язково проводиться натщесерце. Усі ці заходи потрібні для того, щоб в кишечнику не було повітря й їжі, які погано пропускають ультразвук і серйозно погіршують видимість обстежуваних органів для лікаря.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ