Легені людини вистелені серозною оболонкою, сформованою зі сполучної тканини – плеврою. Плевра складається із двох листків: вісцерального (внутрішнього) та парієнтального (зовнішнього). Між цими листками в нормі повинно бути буквально кілька мілілітрів рідини для усунення тертя і від’ємний тиск задля рівномірного розподілу рідини всупереч гравітації.
Проте, бувають патології, при яких порушується цілісність плеври або накопичується надмірна кількість рідини. Допоміжним методом діагностики цих патологій є УЗД плевральної порожнини.
В чому полягає суть УЗД плевральної порожнини?
УЗД плевральної порожнини являє собою безпечне та неінвазивне візуальне обстеження плеври, яке дозволяє вчасно виявити будь-які структурні патології, новоутворення та наявність накопичення рідини в плевральній порожнині. Принцип роботи методу полягає у здатності ультразвукових хвиль відбиватися від середовищ з різною щільністю та ехогенністю, що дозволяє на ранніх стадіях успішно діагностувати різного роду патології.
Дане обстеження є невід’ємним у наступних випадках:
- запальних процесів легень та плеври;
- гнійних новоутворень: абсцесу, емпієми;
- доброякісних та злоякісних новоутворень з фактом поширення метастазів;
- наявності плеврального випоту;
- наявності гематом;
- формуванні патологічного ексудату: серозного, гнійного, фібринозного чи геморагічного.
Також діагностика дозволяє встановити розвиток інфаркту легені, деструктивних процесів та ін.
Під час обстеження лікар особливу увагу звертає на структурні особливості тканини та будь-які відхилення від норми. На відміну від рентгенографії, УЗД дозволяє побачити зміни в динаміці та не завдає променевого навантаження, тому є абсолютно безпечним.
Показання до проведення УЗД плевральної порожнини
Лікарі призначають УЗД плевральної порожнини у випадку, коли пацієнт визначає наступні скарги:
- біль у грудях, що посилюється при диханні;
- задишка та відчуття нестачі повітря;
- виражені хрипи під час дихання;
- тривалий кашель;
- кровохаркання;
- підозра на плеврити різної етіології.
УЗД плевральної порожнин є ідеальним методом невідкладної діагностики, особливо при проникаючих пораненнях грудної клітки та підозрі на пневмоторакс, гідроторакс, гемоторакс, піоторакс.
УЗД плевральної порожнини в клініці Оксфорд Медікал
Ультразвукове сканування плевральної порожнини не передбачає жодної специфічної підготовки. Обстеження показане для проведення в будь-який зручний час. Задля обстеження лікар просить звільнити грудну клітку від одягу та прилягти а кушетку. Варто зауважити, що для того, щоб встановити факт порушення тиску в порожнині плеври, лікар проводить обстеження у динамічному спостереженні, тобто просить пацієнта змінювати положення тіла. Фактично методика даного виду УЗД не відрізняється від інших і не потребує додаткового апаратного забезпечення, проте повинен бути спеціальний датчик – з вузькою дотиковою площиною. Такі розміри передбачають можливість ведення датчиком у зоні міжреберних проміжків.
Протягом обстеження лікар визначає загальний стан плеври, наявність випоту, вільної рідини, товщини плеври та ін. При виявлених новоутвореннях, вказується їх розміщення у проекції ребер чи органів середостіння, розміри, наявність капсули, ніжки, особливості вмісту новоутворення. Тривалість обстеження складає, в середньому, 15-20 хвилин. Опісля пацієнту видають заключення УЗД та за потреби скеровують до лікаря.
Знайди час для свого здоров’я! Завітай в Оксфорд Медікал!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ