Кіста молочної залози – утворення однієї або декількох капсул у м’яких тканинах грудей. У ході розвитку кісти відбувається її зростання з подальшим заповненням рідиною. На першій стадії кіста може розвиватися майже непомітно, й спостереження можливо тільки за допомогою УЗД, але при подальшому розвитку вона може деформувати форму грудей. Патологія має великий ризик переходу новоутворення у злоякісне.
Причини появи кіст у молочних залозах
Причиною появ цих утворень можуть стати гормональні порушення. Надмірне виробництво естрогенів або пролактину жіночим організмом порушує гормональний фон, що сприяє активному зростанню кісти.
Велику роль у цьому процесі мають і гінекологічні захворювання. Як правило, це запальні процеси в яєчниках. У період таких запальних процесів у жіночих грудях відбувається збільшення проток з подальшою їх закупоркою. Це відбувається через утворення в них папілом. Скупчення виділеного секрету в закупореній протоці якраз і призводить до утворення кісти.
Якщо проблему своєчасно не розв’язати, наповнення кісти триватиме, що спричинятиме негативні наслідки – зміну форми молочної залози.
Симптоми кісти
Кіста початкової стадії майже не помітна, проте із зростанням вона починає приносити все більше дискомфорту. Виявити початкову стадію кісти зможе тільки лікар мамолог після отримання результатів УЗД. Велика кіста може приносити біль.
При запаленні кісти з’являються наступні симптоми:
- затяжний біль у грудях;
- відчуття, ніби щось коле усередині грудей, печіння;
- запалення, почервоніння шкіри;
- збільшення в розмірах пахвових лімфовузлів;
- підвищення температури.
Як описувалося раніше, зі збільшенням розмірів кісти відбувається деформація молочних залоз, з’являються набряки та припухлості.
Розпізнати кісту дозволяє пальпація грудей. Утворення відчувається як щільна кулька з точними межами, яка при натисненні викликає больові відчуття.
Діагностика кісти молочної залози
У більшості випадків довгий час кісти можуть не турбувати пацієнтку, але це не означає, що патологія небезпечна тільки на пізніх стадіях або лише коли приносить дискомфорт. Стінки кісти та її вміст може запустити процес появи злоякісних новоутворень.
При виявленні ущільнень у грудях або при появі симптомів, необхідно якнайскоріше звернутися до мамолога, щоб він міг оглянути й з’ясувати причину симптомів. Потім, як правило, призначається УЗД для точного діагнозу. УЗ-обстеження дозволить зрозуміти, чим є ущільнення в грудях кістою або фіброаденомою (у більшості випадків кіста нерухома, а фіброаденома – рухливе ущільнення).
Якщо розмір кісти більше півтора сантиметри в діаметрі або якщо вона з’явилася внаслідок папіломи, додатково призначається біопсія. Це дослідження зможе допомогти визначити природу кісти – доброякісна або злоякісна. Збір матеріалу для дослідження проходить під контролем апарату УЗД.
Лікування кіст в «Оксфорд Медикал Житомир»
Лікування кісти залежить від декількох нюансів:
- локалізації;
- кількості;
- розмірів;
- швидкість розвитку;
Яким буде лікування й необхідний час його запровадження, зможе повідомити тільки лікар після проведення огляду та ознайомлення з результатами усіх необхідних досліджень.
Консервативного лікування та періодичного спостереження буде досить для невеликих поодиноких і повільно ростучих кіст, які не були виявлені при пальпації, але видні на УЗД. Лікар призначає курс препаратів, які виконують протизапальні та розсмоктуючі функції, покращуючи гормональний фон організму. При більших утвореннях призначається пункція або хірургічне видалення.
Перевірити своє здоров’я та в разі необхідності розпочати ефективне лікування ви зможете, якщо запишитесь на прийом до мамолога клініки «Оксфорд Медикал Житомир».
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ