Онкологічні захворювання на сьогоднішній день можна по праву вважати пандемією 21-го століття. Екологічні несприятливі умови, поширеність канцерогенів, іонізуюче випромінювання – нас оточує маса чинників, які сприяють розвитку онкопатології.
При онкопатології відбувається трансформація тканин певного органа у злоякісний стан. Починається процес із однієї злоякісно зміненої клітини, яка розмножується в геометричній прогресії шляхом атипового мітозу. Клітини відрізняються від нормальних стрімких ростом, наявністю кількох патологічних ядер, швидким прогресуванням.
Задля діагностики онкопатології м’яких тканин застосовують масу різноманітних обстежень: загальноклінічні та біохімічні дослідження крові, онкомаркери, УЗД, КТ, ПЕТ-КТ, МРТ та інші. Але на сьогоднішній день найбільш достовірним методом є гістологічне дослідження зразків патологічно зміненої тканини, отриманою шляхом біопсії.
Суть та різновиди біопсії м’яких тканин
Біопсія має суттєву роль у діагностиці та подальшому лікуванні онкопатології м’яких тканин і не тільки. Гістологічне дослідження зразків патологічно зміненої тканин дозволяє чітко визначити тип тканини, чутливість до хіміотерапевтичного та променевого лікування, провести прогноз подальшого лікування. Раніше можливості отримання матеріалу обмежувалися зішкрібом, взяттям мазків-відбитків поверхневих тканин, пунктату рідини чи зразків, взятих під час оперативного втручання (ексцизій на та інцизійна біопсія).
Сучасна онкологія пропонує безпечні та малоінвазивні методи біопсії м’яких тканин із важкодоступних органів. Серед них найпопулярнішими є:
- Пункційна біопсія – незамінний метод у випадках недоцільності оперативного втручання, полягає у взятті матеріалу шляхом проколу тканин звичайною ін’єкційною голкою. Часто застосовується для біопсії лімфатичних вузлів, щитоподібної та молочних залоз.
- Щипцева біопсія – застосовується при ендоскопічних дослідженнях. Матеріал забирають за допомогою спеціальних щипців, розміщених на кінці ендоскопічної трубки.
- Трепан-біопсія – один з найбезпечніших та найефективніших методів. Дозволяє проводити забір стовпця клітин, завдяки спеціальній голці. Є методом вибору при біопсії глибоких тканин. Проводиться під контролем УЗД.
Трепан біопсія в клініці Оксфорд Медікал
Необхідність проведення трепан-біопсії визначає лікар після ретельно зібраного анамнезу та огляду пацієнта, проведення візуальних (для визначення локалізації і розмірів пухлини) та лабораторних (виявлення показань і протипоказань) обстежень. Зваживши усі показання та протипоказання, лікар повідомляє пацієнту про особливості підготовки та проведення маніпуляції, отримує згоду пацієнта на її проведення.
Показаннями є:
- наявність ущільнення м’яких тканин, що стрімко збільшується у розмірах;
- біль, ішемія тканин, розташованих поблизу пухлинного новоутворення;
- загальні симптоми, що вказують на онкопатологію (кахексія, слабкість, збільшення реґіонарних лімфовузлів).
Лікар попереджає, що перед проведенням обстеження пацієнту на кілька днів слід відмовитися від алкоголю та препаратів, що впливають на систему згортання крові (погодити з ведучим лікарем).
Трепан біопсія проводиться спеціальною голкою кваліфікованим онкологом під контролем датчика УЗД. Задля зменшення неприємних відчуттів, пацієнту пропонують місцеве знеболення. Сама процедура триває кілька хвилин, після чого пацієнту надають рекомендації та скеровують додому. Отримані тканини фіксують у спеціальному розчині, потім доставляють у лабораторію. З результатом лікар і пацієнт може знайомитися через 7-10 діб.
Фахівці клініки Оксфорд Медікал у Житомирі гарантують безпеку та комфорт для пацієнта, швидкий і якісний результат!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ