Меланома (або меланобластома) – це одна із найбільш злоякісних пухлин. Різні ресурси подають різні статистичні дані, в середньому показник коливається в межах 5 діагностованих випадків меланоми на 100 тисяч населення. Актуальність проблеми полягає у стрімкому розвитку та високій смертності. Тому сучасна дерматоонкологія пропонує масові скринінгові обстеження населення – дерматоскопію утворень шкіри. Впровадження дерматоскопії в рази покращило статистику ранньої діагностики та лікування меланом.
Причини розвитку меланоми
Поширеність захворювання прямо пропорційна рівню інсоляції населення. В Україні попри помірний клімат та помірну інсоляцію виникає інша проблема – необізнаність населення. На жаль люди, особливо особи старшого віку, нехтують засобами захисту від сонця. Але вони не усвідомлюють, що окрім фото старіння, прямі сонячні промені провокують стрімкий ріст меланоцитів та розвиток меланоми. Особам із пігментними невусами засмагання під сонцем та солярії є категорично не рекомендованими! Також вагомий вплив несе гормональна перебудова організму, вплив канцерогенів, систематична травматизація пігментних невусів (родимок).
Ознаки меланоми
90% меланом розвиваються на шкірі, переважно на відкритих ділянках. Діагностують також рідкісні форми меланом: на очному яблуці, на слизових оболонках, на статевих органах. Вкрай рідкісним явищем є меланома внутрішніх органів.
Меланоми можуть мати абсолютно різні прояви – бути опуклими, чи плоскими, мати тонку ніжку чи широку основу, бути щільними або ж м’якими. Запідозрити проблему варто у випадку, якщо невус змінив забарвлення, змінилися межі плями, утворення стало асиметричним нечітким, виникають супутні ознаки (кровоточивість, біль, свербіж, навколо невуса шкіра почервоніла та набрякла). Також важливими є загальні ознаки онкопатології: збільшення регіонарних лімфовузлів, загальне стрімке схуднення, слабкість.
Специфічним явищем при меланомі є поява так званих «сателітів». Сателіти являють собою дрібні метастази шкіри, які мають вигляд дрібно краплинних темних утворень навколо невуса.
Існує 5 рівнів ураження шкіри меланомою:
- І рівень – утворення локалізується в межах епідермісу;
- ІІ рівень – епідерміс та верхній шар дерми;
- ІІІ рівень – епідерміс, верхня половина нижнього шару дерми;
- ІV рівень - епідерміс та повністю дерма (до рівня потових залоз);
- V рівень – утворення проникає аж у підшкірно-жирову клітковину.
Діагностика та видалення невуса з подальшою пластикою шкіри
Задля діагностики меланоми використовують різні методи: опитування, загальний огляд ділянки дерматоскопію. Головним методом діагностики є біопсія та гістологічне дослідження. Лікарі можуть проводити забір окремих частинок утворення або проводити так звану ексцизію меланоми і подальше гістологічне дослідження.
Оскільки променева близько фокусна терапія на сьогоднішній день не є ефективною в лікуванні меланоми, онкологи застосовують повне хірургічне видалення новоутворення та подальшу хіміотерапію (цитостатичні препарати). При підтверджені меланоми, пухлину слід висікати разом із додатковими тканинами та проводити подальшу пластику для належного закриття шкірного дефекту. В якості трансплантата використовують власні тканини (шкіру з стегна чи сідниці) або сітчастий штучний імплант, який є біодоступним та не викликатиме реакції відторгнення. Маніпуляція проводиться після проведення комплексу обстежень та із застосуванням місцевого знеболення.
Не варто відкладати час на візит до лікаря, збережіть життя – зателефонуйте прямо зараз!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ