Алергічні захворювання легень пов’язані із професійними шкідливостями, роками не втрачають своєї актуальності в Україні. Це пов’язане із розвитком та поширенням видобування вугілля, металургійної промисловості, машинобудування, хімічної промисловості. За структурою загальної професійної захворюваності, пневмоконіози складають 65% випадків.
Пневмоконіози являють собою дифузно-фіброзні захворювання легень, обумовлені із постійним вдиханням пилових частинок. Пилові частинки розміром до 5 мкм вкрай небезпечні для людини, адже вони проникають вглиб дихальних шляхів аж до паренхіми легень і викликають запалення, алергічне ураження, фіброзування тканин.
Особливості розвитку пневмоконіозів
Особливості перебігу захворювання напряму залежать від тривалості контакту з уражаючим чинником, хімічного складу пилу, наявності супутніх захворювань органів дихання.
Пневмоконіози поділяють на наступні підвиди:
силікози – захворювання, які розвиваються при вдиханні мікрочастинок діоксиду кремнію;
силікатози – вдихання сполук, що містять зв’язаний діоксид кремнію (антракози, талькози);
карбоконіози – внаслідок вдихання вуглецевмісних твердих сполук;
металоконіози – вдихання мікрочастинок металів;
пневмоконіози змішаного типу.
Частинки хімічних сполук вдихаються і завдяки своїм невеликим розмірам не затримуються у слизі чи на війках дихальних шляхів а проникають аж до легеневої тканини. Частинки з гострими кінцями призводять до механічного травмування паренхіми, внаслідок чого розвивається запальний процес. Також ці частинки є антигенами для організму, що стимулює розвиток алергічної реакції (екзогенний алергічний альвеоліт). Тривалий запальний процес і тривале ушкодження призводять до заміщення ураженої тканини сполучною (фіброз).
Клінічні особливості пневмоконіозів
Насправді не всі робітники, які працюють в однакових умовах, можуть однаково реагувати на вдихання пилу. У деяких організм стійкий до шкідливих властивостей пилу, у декого захворювання розвивається і при нетривалому контакті. Тому ми можемо зробити висновок, що вагому роль відіграє сприйнятливість організму.
Спочатку захворювання протікає безсимптомно. Але поступово наростає дихальна недостатність, яка яскраво виражена при різкому припиненні контакту із пилом. Пацієнт стає синюшним, млявим, слабким, відзначає сонливість, порушення уваги та пам’яті. З’являються відчуття поколювання у грудній клітці, задишка, кашель. На кінцевих стадіях біль у грудній клітці посилюється, задишка призводить до ядухи.
Діагностика та лікування пневмоконіозів в Оксфорд Медікал
Особи, які працюють на підприємствах з особливо шкідливими умовами, повинні проходити щорічні профілактичні огляди. Профогляд включає в себе прийом лікаря-пульмонолога, збір скарг та анамнезу, загальний огляд, аускультацію та перкусію. Оптимальним методом візуальної діагностики є рентгенографія органів грудної клітки у прямій та боковій проекції. Рентген дозволяє виявити навіть дрібні ураження тканин, визначити місце локалізації, встановити факт розвитку фіброзу легеневої тканини.
Лабораторні обстеження дозволяють встановити наявність алергічної реакції, інфекційних ускладнень.
В якості лікування рекомендована відновлювальна терапія, призначення антигістамінних засобів, усунення явищ дихальної недостатності, санаторно-курортне лікування. Для профілактики пневмоконіозів важливо дотримуватися техніки безпеки під час роботи, користуватися індивідуальним захистом, не нехтувати профілактичними візитами до лікаря.
Ми піклуємося про ваше здоров’я!