Дихання – процес, без якого людина не проживе і кількох хвилин. Дихання забезпечує належне поступлення в організм кисню і виведення вуглекислого газу. Кисень бере участь майже у всіх біохімічних процесах в організмі, входить до складу основних сполук, є незамінним елементом в організмі.
Порушення дихання можуть виникати на різних етапах: низький рівень кисню у повітрі, порушення прохідності дихальних шляхів, порушення газообміну у альвеолах, порушення транспортування кисню у складі еритроцитів, порушення тканинного дихання. Розлад у будь-якій ланці призводить до дихальної недостатності. Дихальна недостатність буває гострою (при утопленні, удушенні, отруєнні чадним газом) або хронічною.
Хронічна дихальна недостатність – порушення дихання, при якому недостатність кисню розвивається повільно та поступово, та не є повністю зворотним процесом.
Причини розвитку хронічної дихальної недостатності
Як ми й зазначали, хронічна дихальна недостатність виникає при порушення злагодженої роботи дихальної системи. Причинами цього явища можуть бути:
ХОЗЛ, бронхіальна астма;
альвеоліти різного ґенезу (фіброзний, алергічний);
пухлини легень та бронхів;
інтерстиціальні захворювання легень: саркоїдоз, пневмоконіози та ін.;
пневмонія;
екстремальне ожиріння;
травми грудної клітки;
деформація грудної клітки (при патологічному кіфозі);
порушення з боку нервової системи (іннервація) та розлад координації дихальних м’язів;
хронічна серцева недостатність, ТЕЛА, вади серця та судин.
Хронічна дихальна недостатність може розвиватися у будь-якому віці, але, враховуючи, що більшість чинників розвивають саме у віці 45+, варто усвідомлювати тенденцію появи захворювання у людей старшого віку.
Клінічні особливості хронічної дихальної недостатності
Зовнішніми проявами, за якими можна запідозрити у пацієнта розвиток хронічної дихальної недостатності, є ціанотичний відтінок шкіри, зміна форми пальців та нігтів (симптоми «барабанних паличок» та «годинникових скелець»), набухання вен шиї, худорлявість, прискорене поверхневе дихання, ниткоподібний пульс, почервоніння кон’юктиви, бочкоподібна грудна клітка, помітне збільшення дихальних м’язів.
При хронічній дихальній недостатності пацієнт скаржиться на задишку, дискомфорт у грудній клітці, слабкість, знижену працездатність, запаморочення, сонливість. Якщо причиною є ХОЗЛ – частим симптомом є кашель з виділенням мокротиння неприємного запаху.
Діагностика та лікування ХДН
Щоб встановити факт хронічної дихальної недостатності та визначити її ступінь, лікарі керуються наступними діагностичними критеріями:
дані анамнезу та скарги пацієнта;
об’єктивні клінічні дані;
дані фізикальних методів обстеження (аускультації, перкусу, дослідження пульсу);
дані пульок симетрії (визначення рівня оксигенації крові);
дані додаткових методів: ренгтген ОГК, спірометрія, КТ легень, лабораторні обстеження.
Виявивши дихальну недостатність, лікар повинен встановити її причину, адже дихальна недостатність не є самостійний захворюванням, а скоріш вторинним розладом. Тому основою лікування є ліквідація першопричини! Допоміжними методами у лікуванні ХДН є бронходилятатори, киснева терапія, фізіотерапевтичні процедури.
Звертайтеся до спеціалістів Оксфорд Медікал! Ми гарантуємо якість та комфорт!