Абсцес легень – захворювання легень, що характерне обмеженим вогнищем нагноєння та некрозу в межах одного сегменту з утворенням порожнин, заповнених гноєм. Варто чітко вирізняти абсцес від гангрени, адже гангрена – це велика зона легені, яка піддалася гнильному розпаду. Абсцес – небезпечне явище, оскільки його розрив може спричинити тяжкі розлади, такі як розлите гнійне запалення і навіть сепсис.
Причини появи абсцесу легень
Абсцес легень розвивається внаслідок поєднання кількох ключових факторів, а саме:
гострий інфекційний запальний процес у тканині легень;
порушення прохідності бронхів в ділянці запалення;
порушення мікроциркуляції крові в ураженій тканині;
некротичні зміни легеневої тканини.
Інфекція може розвиватися внаслідок проникнення бактеріальної флори. Шляхів проникнення є декілька, що визначає вид абсцесу. Класичним маршрутом інфекції є дихальні шляхи – бронхогенне інфікування. Тканина бронхів та легень запалюється, бронхи спазмуються, стінка їх набрякає, що призводять до порушення прохідності повітря. Порушується мікроциркуляція, через що тканина легень поступово відмирає. Некротизована тканина у тандемі з мікроорганізмами формує абсцес. Гематогенний та лімфо генний абсцес формується внаслідок потрапляння інфекції через кровоносні та лімфатичні судини.
Сприяють розвитку абсцесу відомі нам бронхообструктивні захворювання, а саме ХОЗЛ, бронхіальна астма, бронхоектази, також захворювання при яких значно порушується відновна здатність тканин (цукровий діабет, патологія системи крові, імунодефіцитні захворювання та ін.)
Симптоми, притаманні абсцесу легень
Абсцеси класифікуються за своїм етілогічним чинником, за кількість, локалізацією, наявністю ускладнень. Перебіг захворювання поділяється на дві стадії. Перша стадія триває з моменту формування абсцесу до його прориву у бронх. Друга стадія – перебіг дренування вмісту абсцесу у бронх.
Клінічно захворювання починається із синдрому загальної інтоксикації: гарячки, нудоти, нездужання, головного болю, болю у грудях. Якщо абсцес розташований під плеврою, пацієнт скаржиться на сильний гострий біль при вдиху. Якщо вражаються базальні сегменти – виникає френікус-симптом, тобто біль віддає у шию. Це явище обумовлене подразненням корінців зворотного нерва. Важливим симптомом є кашель, який наростає в міру росту абсцесу. Оскільки уражена значна частина легеневої тканини, розвивається задишка.
Під час прориву абсцесу у порожнинну бронха, симптоми частково полегшуються, але це явище оманливе. Саме у цей момент найбільший ризик тяжких гнійних ускладнень. Пацієнт відкашлює велику кількість гною з частинками відмерлої легеневої тканини, втрачає апетит, стає тривожним.
Діагностика та лікування абсцесу легень в Оксфорд Медікал
Діагностика абсцесу легень базується на ефективному поєднанні класичних фізикальних методів обстеження та додаткових візуальних, таких як УЗД легень, рентген або КТ. Лікарі чітко виявляють порожнину, її об’єм, локалізацію та розміри. Звіривши результати обстежень, лікар визначає оптимальний метод лікування – консервативний або хірургічний. Консервативні методи лікування дозволяють досягти рубцювання абсцесу без ризику гнійних ускладнень. Проводиться активна антибіотикотерапія, протизапальне лікування, усунення бронхообструкції, дезінтоксикаційна терапія.
Хірургічне лікування передбачає відеоторакоскопію – малоінвазивне оперативне втручання.
Не затягуйте із візитом до лікаря! В медичному центрі Оксфорд Медікал вам гарантовано нададуть якісну професійну медичну допомогу!