Саркоїдоз легень посідає перші місця у структурі інтерстиціальних захворювань. В останні роки ми спостерігаємо неухильний ріст нових випадків. Проте це явище скоріш пов’язане із удосконаленням методів діагностики та систематизованому виявленні хворих.
Саркоїдоз – це запальне гранулематозне ураження легеневої тканини, спричинене аутоімунним процесом. Встановити чітку природу саркоїдозу досі не під силу жодному лікарю. Але ми знаємо як успішно його лікувати!
Причини розвитку саркоїдозу легень
В основі розвитку саркоїдозу легень – аутоімунний процес. Аутоімунні захворювання є загадкою, причин появи якої може бути безліч. Аутоімунне запалення – означає патологічна реакція організму на власні тканини. Лікарі відзначають певний взаємозв’язок між появою аутоімунної патології та спадковим чинником. Більшість пацієнтів є носіями патогенного гену HLA. Також розвитку захворювання сприяють пускові чинники, такі як стрес, переохолодження, перенесені інфекційні захворювання (цитомегаловірус, вірус Епштейн-барра), прийом деяких лікарських засобів.
Запалення виникає внаслідок активації макрофагів та утворення циркулюючого імунного комплексу, який пагубно впливає на тканину легень, спричиняючи появу неказеозних гранульом.
Клінічні прояви саркоїдозу легень
В залежності від рівня та стадії ураження тканин, пацієнт може відмічати наступні симптоми:
- Запалення паренхіми легень – виникає задишка та сухий кашель, можливий біль у грудях, незначне підвищення температури тіла. Під час обстеження лікар виявляє зміни по типу «матового скла».
- Фіброз паренхіми легень – задишка посилюється, пацієнта турбує сухий кашель та дискомфорт у грудях. Поступово наростає дихальна недостатність.
- Внутрішньобронхіальний саркоїдоз – пацієнт скаржиться виключно на тривалий сухий кашель, першіння у грудях.
- Плевральний саркоїдоз – скарги на біль у грудній клітці, відчуття тертя листків плеври, що подібно до сухого плевриту.
- Залучення у процес судин легень – розвиваються набряки, порушення тиску у легеневому колі кровообігу та ін.
- Приєднання інфекції – кашель стає продуктивним із домішками гною, розвиваються явища інтоксикації (гарячка, біль у м’язах та суглобах, головний біль та ін.)
Окрему увагу варто приділити системному захворюванню – синдрому Лефгрена. У даному випадку приєднується ураження суглобів, шкіри, дрібних судин. Цю проблему варто лікувати разом із ревматологом та імунологом.
Діагностика та лікування саркоїдозу легень
Діагностикою та лікуванням саркоїдозу легень в медичному центрі Оксфорд Медікал займається лікар-пульмонолог. Діагноз саркоїдозу легень формується на основі даних анамнезу, загального огляду, фізикальних обстежень.
Часто захворювання виявляють випадково під час рентгенографії ОГК, оскільки симптоматика ховається за проявами пневмонії або хронічного бронхіту. Важливими діагностичними втручаннями є візуальні інструментальні методи: рентген, УЗД легень, КТ, бронхоскопія. В деяких випадках призначають біопсію легень для диференціальної діагностики.
Метою лікування саркоїдозу є усунення симптомів, покращення якості життя пацієнта та припинення прогресу захворювання. Базисною терапією є імуносупресія, що виконується глюкокортикоїдами. Оскільки ці препарати несуть певні побічні дії, курс формується із зазначенням допустимої дози, необхідної для підтримку лікування. Важливо звернутися до професійного лікаря, який чітко знає, яким чином варто боротися із проблемою.
Довіртесь професіоналам!