Слизова оболонка носа традиційно вважається головним бар’єром від потрапляння вірусів і хвороботворних бактерій всередину організму людини. Коли їм все ж вдається проникнути крізь цю своєрідну «перешкоду», першою реакцією на подразник буде риніт або, простіше кажучи, нежить.
Чому з’являється нежить і як його правильно лікувати, щоб не зашкодити собі? Це важливі питання, відповіді на які повинен розуміти кожен хворий.
Етіологія, види й причини нежиті
Ринітом називають стан верхніх дихальних шляхів, при якому запалюється слизова оболонка носа. Хвороба проявляється набряком слизової оболонки, що ускладнює дихання, а також рідкими виділеннями з носа. Крім того, риніт може призводити до появи застою крові, порушення кровообігу, який призводить до супутнього головного болю.
Виділяють чотири основні різновиди риніту:
гострий – виникає як швидка реакція організму на вірус;
хронічний – характерна ознака – постійність;
вазомоторний – виникає через послаблення тонусу судин;
алергічний – проявляється як реакція на потрапляння в організм алергену.
Причинами для появи нежиті можуть стати:
вірусні інфекції;
хвороботворні організми, що проникли через ротову порожнину;
низький імунітет;
алергічна реакція;
переохолодження;
проникнення в дихальні шляхи хімічно шкідливих і небезпечних речовин;
пересихання слизової оболонки носа через занадто сухе повітря;
тривале застосування судинозвужувальних або судинорозширювальних препаратів.
Основні симптоми нежиті
Ознаки та форми, якими проявляє себе риніт, залежать від його стадії.
Для першої стадії характерне сухе роздратування. У носовій порожнині може відчуватися сухість і печіння, поступово з’являється відчуття закладення носа й втрата нюху, починає боліти голова.
Друга стадія патології виражається сильними серозними виділеннями, частим чханням. Також на цій стадії набрякає слизова оболонка, що призводить до зміни голосу, появи гнусавості.
На третій стадії виділення стають слизо-гнійними, через що вони стають густими й отримують характерний жовто-зелений колір.
Методи лікування риніту
Головними помічниками у боротьбі з нежиттю, незалежно від його форми, завжди були медикаментозні препарати. Аптеки можуть запропонувати безліч різних варіантів назальних крапель і спреїв, але вибір ліків завжди повинен узгоджуватися з лікарем.
Фахівець може призначити один з таких препаратів:
судинозвужувальні;
зволожувальні;
противірусні;
антибактеріальні.
Оптимальний варіант обирається залежно від того, чим саме викликаний цей стан. Нежить – не самостійне захворювання. Як правило, він стає «супутником» якогось іншого захворювання: вірусної інфекції, алергії й так далі, тому тут важливо лікувати не лише сам риніт, але й основну хворобу, яку він супроводжує.
Щоб лікування нежиті було ефективнішим, медикаментозне лікування часто доповнюють фізіотерапевтичними процедурами:
Такі методи не лише дозволяють полегшити стан хворого, але й швидше впоратися із проблемою.
Багатьом пацієнтам здається, що нежить у будь-якому випадку пройде сам, тому й лікувати його не обов’язково. Але це – велика й серйозна помилка. Дійсно, організм може впоратися самотужки й, поступово причина нежиті відступить, але невилікуваний риніт багатий рядом ускладнень, серед яких фарингіт, ларингіт, бронхіт, синусит, гайморит й навіть хронічна ангіна. А тому правильним варіантом буде звернутися до лікарів медичного центру «Оксфорд Медікал» в Житомирі – для призначення правильного лікування.
Запальний процес, який відбувається в дихальних шляхах, може негативно вплинути навіть на стан слуху та зору. Тому, помітивши перші ознаки захворювання, обов’язково звертайтеся до лікаря по компетентну допомогу.
Лікуйтеся правильно й будьте здорові!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ