Сторонні тіла носової порожнини переважно зустрічаються у дітей молодшого віку, які часто засовують в носовий хід дріб’язкові іграшки або ж малі предмети. Проте, люди старшого віку також звертаються до лікаря із проблемою даного роду.
Сторонні предмети поділяються на:
органічні – до яких належать шматочки їжі, уламки деревини, клаптики паперу, дрібні кісточки, насіння, згустки крові тощо;
неорганічні – камені, ґудзики, дрібні шматки пластмаси, вата, марля і взагалі будь-що;
комахи, личинки, та інші;
рентген контрастні речовини та ін.
Ці всі сторонні тіла можуть потрапити в порожнину носа безпосередньо через носові ходи, із закидом шлункового вмісту в носоглотку, через рот, бронхи. Насправді багато сторонніх тіл можуть проникнути випадково, під час певної діяльності.
Як запідозрити наявність стороннього тіла носа?
Клінічна картина при наявності стороннього тіла в носі є чіткою та зрозумілою. Пацієнт подає наступні скарги:
різкий біль;
відчуття розпирання;
головний біль;
наявність виділень із носа( кров’яних, гнійних, слизистих);
утруднення носового дихання;
спотворення голосу;
при обтурації дихальних шляхів – синюшність обличчя, сльозоточивість;
храп, часте чхання та інше.
Небезпека стороннього тіла полягає в ушкодженні слизової оболонки носа, втраті нюху, кровотечі, Особлива небезпечним є проникнення стороннього тіла у нижні дихальні шляхи, обтурація бронхів та асфіксія.
Діагностика стороннього тіла носа
Діагностика сторонніх тіл базується на даних зібраного анамнезу та діагностичних візуальних методах дослідження: риноскопії та за потреби рентгенографії.
Передня, середня та задня риноскопія - це метод діагностики в оториноларингологічній практиці, що базується на огляді порожнини носа в дзеркалах. Дана процедура є безболісною та проводиться виключно в ЛОР кабінеті кваліфікованим спеціалістом. За умови, якщо при риноскопічному огляді не вдалось встановити локалізацію стороннього тіла , лікар-оториноларинголог направляє пацієнта на рентгенографію. Бувають випадки, коли стороннє тіло не є видимим на рентгені, тому в таких випадках лікар змушений скерувати пацієнта на МРТ.
Це дозволяє точно встановити розмір, вид, місце локалізації чужорідного предмета, його густину та щільність, щоб в подальшому сформувати план дій.
Перша допомога пацієнту при сторонньому тілу носа
За умови, якщо стороннє тіло не являє собою великий за об’ємом, важкий, гострий предмет, то ми можемо позбутися його шляхом видування та промивання носа. В переважній більшості слиз, згустки крові, та дрібні предмети такі як папір чи шматки їжі видуваються без зайвих проблем.
Проте, у випадку, якщо предмет є громіздкішим чи знаходиться занадто глибоко в носовій порожнині, діставати його самостійно не слід, адже, як показує лікарська практика, це призводить тільки до зайвої травматизації та погіршення стану постраждалого. Варто одразу звернутися до лікаря-ЛОРа. Видалення стороннього тіла проводять після вищезазначеної візуальної діагностики, щоб лікар мав точне бачення локалізації стороннього предмета.
Видалення проводять спеціальним гачком або носовим корнцангом. Все залежить від типу стороннього тіла, його розмірів та розміщення. Навіть лікар не завжди може видалити стороннє тіло так просто. Інколи варто роздробити тіло на дрібніші шматки і акуратно витягнути їх, інколи зробити невеликий розтин.
Любі пацієнти! При підозрі на стороннє тіло носа – негайно зверніться до лікаря!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ