Стороннє тіло горла – це поширене явище, яке частіше виникає у дітей, але буває і в дорослих. Виникає це у випадку, коли людина має пагубну звичку активно вести бесіду чи сміятися під час прийому їжі, недостатньо пережовувати їжу. Дуже частим випадком є потрапляння у гордо риб’ячої кісточки.
Клубок у горлі, або хибне відчуття стороннього тіла
В оториноларингологічній практиці часто зустрічаються пацієнти, які скаржаться на хибне відчуття стороннього тіла в горлі, яке триває довгий час. Причиною цього дискомфорту є різноманітні фактори, котрі потрібно ретельно дослідити і піддати лікуванню.
Причини, які можуть спровокувати хибне відчуття стороннього тіла в горлі:
певні порушення з боку опорного апарату людини, а саме шийного відділу хребта;
дисфункція щитоподібної та паращитоподібної залози;
порушення функції системи травлення спричинює частий закид вмісту шлунка в стравохід, спричинюючи схожу симптоматику;
збій в роботі ЛОР органів (набряк мигдаликів, хронічні захворювання тощо);
пухлини;
неврози;
алергічні захворювання;
вірусні захворювання ( паротит, ГРВІ та ін.);
травми;
І, якщо ми виявляємо причину дискомфорту в горлі, як наслідок порушення з боку інших систем, ми корегуємо її поступово. Проте у випадку реального стороннього тіла, необхідно негайно його видалити.
Симптоми, що вказують на стороннє тіло в горлі
При проникненні стороннього тіла горла, симптоми виникають раптово і інтенсивно. Пацієнти скаржаться при цьому на такі відчуття
Сторонніми тілами можуть бути будь-які чужорідні предмети (їжа, предмети побуту, комахи, зубні протези, тощо.), які можуть проникнути орально. Всі вони викликають вищевказану симптоматику та можуть спровокувати закупорку дихальних шляхів, що потягне за собою асфіксію та навіть смерть.
Перша допомога при удушенні стороннім тілом
Нерідко можна побачити як під час прийому їжі, жування жувальної гумки чи ковпачка від ручки людина починає нестерпно кашляти, задихатися – це прояв потрапляння стороннього тіла в порожнину трахеї. У цьому випадку варто негайно діяти. Якщо проблема виникла у когось, хто поруч, варто виконати прийом Геймліха, який ви насправді могли неодноразово бачити у кінофільмах.
Суть прийому полягає у тому, що людина стає позаду постраждалого, охоплює руками його на рівні надчерев’я, стискає одну руку в кулак, кладе її на ділянку надчерев’я, іншою рукою накриває руку, стиснуту у кулак. Руками потрібно робити різкі виштовхуючи рухи. У більшості випадків цей прийом допомагає звільнитися від стороннього тіла.
Якщо допомога не дала ефекту, потрібно негайно викликати швидку, або провести пацієнта до лікаря. Варто заспокоїти пацієнта, адже сильне переживання тільки посилить спазм і збільшить травматизацію м’яких тканин стороннім тілом.
При відсутності візуального бачення стороннього тіла під час ларингоскопії, лікар проводить рентген. Методика видалення стороннього тіла залежить від рівня його проникнення у дихальні шляхи людини. Після видалення лікар оцінює стан ураження прилеглих тканин та можливі пошкодження їх цілісності, по мірі потреби проводить санацію горла.
Наголошуємо, що в жодному разі не можна видаляти сторонні тіла з горла руками, пінцетами та іншими предметами! Цю маніпуляцію може проводити ВИКЛЮЧНО лікар!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ