Інфекційні захворювання по-різному впливають на дорослих та дітей. Такі інфекції як кір чи вітрянка для дітей є несуттєвою дрібницею, адже загальний стан майже не порушується, при тому дорослі переносять ці захворювання досить тяжко. У випадку із кашлюком усе навпаки: у дорослих захворювання зазвичай протікає у легкій формі, при тому у дітей виникає ризик вкрай тяжких ускладнень.
Кашлюк – це інфекційне захворювання, яке характерне ураженням органів дихання. Викликане захворюванням бактерією – бордетеллою.
Особливості збудника та епідемічна характеристика кашлюку
Бордетелла є рухливою аеробною бактерією з тонкою зовнішньою оболонкою. Бордетелла нестійка до змін кліматичних умов, дії прямих променів, висушування, замороження. Тому, власне, сезон найвищої захворюваності припадає на періоди лагідної погоди та оптимальної вологості.
Шлях передачі захворювання – повітряно-краплинний, тобто збудник переходить від хворої особи до здорової під час кашлю чи чхання і навіть простої розмови. Вхідними воротами інфекції є верхні дихальні шляхи. Контактний шлях виключається через нестійкість збудника.
Клінічні особливості кашлюку
Проникнувши всередину організму, бордетелла проходить через декілька стадій розвитку. Інкубаційний період, тобто час від проникнення до перших проявів патології, триває близько 30 днів. Через довгу тривалість інкубаційного періоду пацієнт активно розповсюджує збудника, не усвідомлюючи факту наявності захворювання.
Першими симптомами є явища катару – класичні симптоми ГРВі, такі як кашель, нежить, набряк слизових оболонок та інші прояви ураження епітелію. Наступна стадія захворювання, судомна, характерна найтяжчими розладами, адже саме під час цього періоду титр збудника в організмі є найвищим. Розвиваються судомні скорочення діафрагми з нападами сильного затяжного кашлю. Стан пацієнта є вкрай тяжким, можливі розлади нервової системи.
Симптоми, які розвиваються при кашлюку:
специфічний спазмуючий кашель, який називають «гавкаючим»;
висока температура тіла;
червоний зів;
лихоманка;
слабкість;
біль у м’язах;
головні болі;
сонливість;
задишка;
відчуття стороннього тіла у глотці;
сильний набряк слизових оболонок;
посилене серцебиття;
задишка.
Особливості діагностики та лікування кашлюку
Кашлюк – це не звичайне ГРВі, тому у випадку підозри на це захворювання варто негайно звернутися до лікаря-інфекціоніста. В першу чергу, проводиться комплекс необхідних діагностичних втручань, а саме опитування пацієнта щодо його скарг та особливостей анамнезу. Важливу інформацію несе епідеміологічний анамнез, який дозволяє виявити вогнище інфекції, контактних осіб, провести ретельну дезінфекцію. Паралельно під час опитування лікар проводить огляд пацієнта, як загальний, так і окреме дослідження по органах і системах.
Задля верифікації кашлюку, призначається спектр лабораторних досліджень:
мікроскопічне дослідження мазків, взятих з зіву;
культуральне (бактеріологічне) дослідження – вирощення культури бордетелл на живильному середовищі;
серологічні методи дослідження, а саме РНГА та РІФ;
молекулярно-генетичний метод – ПЛР-дослідження мазків.
Для того, щоб контролювати загальний стан організму та слідкувати за рівнем ураження дихальної системи призначаються ЗАК, ЗАС, рентгенограма ОГК.
Лікування кашлюку призначається індивідуально. Лікарі рекомендують постільний режим, тепле пиття, дієтичне харчування, збагачене білковою їжею. Важливо пояснити пацієнту, що різка зміна температури у приміщенні та знижена вологість провокують напади кашлю, тому оптимальні умови у кімнаті є вкрай важливими.
Специфічна профілактика полягає у проведенні вакцинації згідно календаря щеплень.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ