Гемофільна інфекція – це патологія, що є наслідком активного розвитку і діяльності гемофільної палички. Майже кожен з нас є носієм гемофільної палички, але захворювання може розвиватися тільки у випадку значного зниження імунної відповіді. Часто саме гемофільна паличка є причиною внутрішньо лікарняних інфекцій. Особливу небезпеку вона становить для немовлят.
Особливості збудника гемофільної інфекції
Гемофільна паличка є дрібною продовгуватою бактерією з заокругленими кінцями. Палички можуть бути без капсульними, їх цитоплазма представлена у вигляді желеподібної маси, або капсульними – бактеріями із щільною оболонкою, яка забезпечує високу патогенність та здатність проникати у кров’яне русло. Бактерія є нестійкою поза межами організму людини, тому контактно-побутовий механізм передачі виключений. Бактерія гине від дії сонячних променів, морозу, висушування, дезінфікуючих розчинів.
Гемофільна паличка здатна виділяти спеціальні ферменти, що інактивують захисні антитіла організму людини. Висока патогенність бактерії обумовлена здатністю виділяти потужний ендотоксин, що може призводити до значних розладів в організмі.
Гемофільна паличка може передаватися повітряно-краплинним шляхом від хворої особи чи носія і до здорового. Найбільш сприйнятливими до інфекції є малюки до 5 років. Але варто зазначити, що після перенесеного захворювання формується стійкий імунітет, який оберігає від повторного інфікування.
Клінічні особливості гемофільної інфекції
Важко визначити тривалість інкубаційного періоду, оскільки здебільшого усі пацієнти ще до прояву захворювання були безсимптомними носіями. У немовлят інкубаційний період складає близько 2-х днів. Надалі симптоматика залежить від місця локалізації збудника:
Гемофільний епіглотит – запальне ураження надгортанника, є важким розладом. Захворювання починається із підвищення температури до 39-40⁰С. Пацієнт стає млявим та апатичним, відмовляється від їжі. Розвивається дихальна недостатність, що помітно за синюшним відтінком шкіри.
Гемофільний менінгіт – запальне ураження оболонок головного мозку пацієнта. Захворювання починається гостро. Першими проявами є симптоми, подібні до ГРВі - нежить, температура, кашель. Потім полегшення не настає, розвиваються менінгеальні симптоми, блювання фонтаном. Стан пацієнта стає вкрай тяжким.
Гемофільна пневмонія – починається із класики ГРЗ, підвищується температура тіла, виникає кашель з незначним мокротинням. Пацієнт скаржиться на важкість дихання, біль у грудях, надмірне потовиділення.
Ураження м’яких тканин – гемофільна паличка провокує розвиток флегмони, абсцесу. Переважно патологічний процес розвивається на голові та шиї. Шкіра у місці запалення червоніє, набрякає, стає болючою на дотик.
Гемофільний сепсис – проникнення збудника у кров’яне русло. При цьому виникають множинні вогнища гнійної інфекції. Стан пацієнта за лічені дні стає вкрай тяжким.
Діагностика та лікування гемофільної інфекції
При появі перших ознак пацієнту варто негайно звернутися до інфекціоніста. Діагностика полягає у вивченні скарг, виявленні специфічних ефектів, лабораторній діагностиці (мікроскопія мазків, посів матеріалу на живильні середовища з метою визначення збудника та його чутливості до антибіотика, серологічна діагностика).
Головним принципом лікування гемофільної інфекції є ліквідація збудника шляхом масивної антибіотикотерапії. Оскільки результатів антибіотикограми варто чекати до 10 днів, лікування починають із антибіотиків широкого спектру дії, потім продовжують тим конкретним засобом, до якого чутливий збудник. Додатково призначається симптоматична терапія: жарознижуючі, десенсибілізуючі засоби, дезінтоксикацій на терапія, імунокорекція.
Більше детальної інформації та запис до інфекціоніста: 0412552255
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ