Діагностика більшості захворювань у сучасній стоматології неможлива без застосування візуальних методик. Візуальним методом діагностики, який дозволяє досконало побачити зміни в кістковій тканині, а саме зубів та щелепи, є рентгенографія.
Рентгенографія – що це? Принцип дії
Рентгенографія – це візуальний метод діагностики, що базується на опроміненні відповідної ділянки рентгенівськими променями та виведення картинки на спеціальну плівку. Принцип дії рентгену базується на різній проникності променів у тканини з різною щільністю. Ці промені відбиваються в апараті та переводяться на плівку. Відтак, кісткова тканина на плівці є яскраво білою, а повітря – темним.
Рентгенівський знімок зубів дозволяє побачити ті патології, які є невидимими оку стоматолога під час візуального огляду. Завдяки рентгенографії ми можемо побачити цілісну будову зуба, аномалії його росту та розвитку, наявність порожнин з патологічним вмістом, ураження кісткової тканини щелепи, виявити аномальний прикус та ін.
Розрізняють такі види рентгенівських знімків:
прикусний – діагностика карієсу, періодонтиту;
періапікальний – виявлення абсцесів, пухлин, кіст;
панорамний – діагностика однієї щелепи визначення прикусу, аномалій росту зубів мудрості, порушення щелепи;
оклюзійний – повна діагностика обох щелеп.
Показання та протипоказання до рентгенографії зубів
Рентгенографію призначають у 80% звернень до стоматолога. Проблема у тому, що при багатьох патологічних станах із яскраво-вираженою симптоматикою, пацієнт не може правильно озвучити симптоми та локалізацію болю, тому головним рішенням для ефективної диференціальної діагностики є рентгенографія. Показаннями до рентгенографії ротової порожнини є:
каріозне ураження зуба (для визначення глибини ураження);
патології періодонту;
підозра на об’ємне утворення щелепи;
аномалії росту зуба;
діагностика розвитку зубів мудрості;
зрощення зубів;
порушення прикусу;
контроль пломбування зубних каналів;
кістозні утворення;
підозра на періостит;
підозра на перелом щелепи та ін.
Мусимо звернути вашу увагу, що рентгенівські промені мають значну проникаючу здатність, та у надмірних дозах можуть завдати шкоди здоров’ю особам з групи ризику. Тому мусимо зазначити, що про дані стани варто обов’язково повідомляти лікаря:
Рентгенографія ротової порожнини в Оксфорд Медікал
Рентген-діагностику ротової порожнини в медичному центрі Оксфорд Медікал проводять завдяки портативному обладнанню безпосередньо на прийомі лікаря. Рентген проводять для діагностики, для планування втручань, для контролю.
Рентгенографія не потребує проведення попередньої підготовки, тільки варто зняти усі металічні предмети та прикраси, які можуть завдати зайвого засвічування знімка. Пацієнта укривають спеціальним захисним фартухом, який не дозволяє проникати променям вглиб внутрішніх органів. Апарат встановлюють навпроти досліджуваної зони, прикладають до щоки пацієнта. З іншого боку, за зуб встановлюють плівку, на якій потім буде проявлятися знімок. Проявлення відбувається через 7-10 хвилин.
Враховуючи мізерну дозу опромінення, рентгенографію зуба можна проводити багаторазово, адже сумарна доза опромінення за одну процедуру складає всього 0,02мЗв, коли річна доза природного опромінення – 3мЗв. Рекомендована річна доза штучного рентген опромінення – не більше 1мЗв. Тому про кожне обстеження обов’язково проводиться запис у карті.
Рентгенографія є доступною та не приносить явищ болю чи дискомфорту, тому активно застосовується у сучасній стоматології.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ