Кіста зуба – це патологічне запальне новоутворення ясен або щоки, що містить капсулу та патологічний вміст. Ця капсула є тимчасовим обмеженням інфекції та гною, що проникає у канали кореня зуба.
Кіста зуба може досягати від кільком міліметрів до сантиметра, та зазвичай формується на передній або задній частині ясен в прикореневій зоні. Лікарі розрізняють такі види кіст зуба: коронкові, кореневі, кісти передніх зубів, кісти зубів мудрості, гайморові та ясневі кісти.
Причини розвитку кісти зуба
Як ми зазначали, організм старається обмежити здорові тканини від інфекції, цим же явищем обумовлено розвиток багатьох кістозних новоутворень. Тому, ми виділяємо основні причини, що можуть призвести до появи кісти зуба:
нелікований пародонтит, карієс, періодонтит – проникнення інфекції у тканини зуба та ясен;
травматичне ушкодження цілісності ясен та проникнення інфекції;
хронічні інфекційні ураження ротової порожнини;
прогресування інфекції у запломбованих каналах зуба;
хронічний гайморит;
порушення прорізування зубів мудрості та інших ретинованих зубів.
Часто кісту зуба плутають із гранульомою. Зовні та симптоматично різниця не відчувається і патології диференціюються тільки лікарем. Гранульома – це нашарування епітеліальних клітин на корені зуба, утворення не містить гною та не має капсули.
Симптоматика кісти зуба
На стадіях свого початкового розвитку, кіста зуба не має чітких проявів та не викликає певних симптомів. Перші симптоми виникають вже на пізніх стадіях розвитку кісти.
Ключові симптоми кісти зуба:
біль в ділянці новоутворення, який може навіть провокувати головні болі;
значний набряк та почервоніння ясен в зоні ураження;
збільшення реґіонарних лімфовузлів;
субфебрилітет (у випадку приєднання гнійної інфекції);
прояви загальної інтоксикації: нездужання, безсоння та дратівливість пацієнта;
посилення зубного болю під час жування;
формування абсцесів та флегмон на щоках, підборідді;
у випадку, коли кіста на передніх зубах верхньої щелепи – високий ризик розвитку гаймориту;
порушення прикусу;
пігментація емалі зуба.
Мусимо попередити вас, що затягування проблеми може призвести до різних неприємних гнійних ускладнень: розвитку абсцесу ясен і щік, флегмони, гнійного періоститу, втрати зуба, ураження сусідніх зубів.
При появі набряку на яснах, в жодному разі не можна припікати чи витискати утворення, адже цими діями можна спричинити руйнування капсули, яка єдиною стримує інфекцію та гній, - одразу зверніться до лікаря!
Видалення кісти зуба в Оксфорд Медікал
При зверненні пацієнта до лікаря, проводиться детальний огляд ураженої тканини, лікар проводить ретельну діагностику зуба задля виключення інших причин вищезгаданої симптоматики. Обов’язковим обстеженням є рентгенографія зуба.
Єдиним доцільним методом лікування кісти зуба є її хірургічне видалення. На ранніх стадіях формування, кісту можна видалити з порожнин каналів з подальшим їх антибактеріальним лікуванням та пломбуванням. На більш пізніх стадіях проводиться повна цистектомія – видалення кісти з її оболонками та верхівкою кореня зуба. Після видалення проводиться ретельна санація порожнини, пломбування спеціальним остеопластичним матеріалом, накладання шва. Задля усунення болю та дискомфорту для пацієнта, лікар проводить процедуру із застосуванням місцевого знеболення.
Після процедури лікаря дає рекомендації щодо гігієни рота: щадна зубна паста, щітка з м’якими ворсинами, ополіскування ротової порожнин антисептичними розчинами. Через тиждень лікар проводить контрольний огляд та зняття швів.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ