Згідно із даними статистики, захворювання щитоподібної залози є найбільш поширеною причиною звернення до лікаря-ендокринолога. Запальні захворювання, аутоімунні патології, новоутворення залози, дисфункція гормонопродукуючого апарату – така невеличка залоза може нести за собою настільки багато проблем. Передовим захворюванням щитоподібної залози є зоб. За своєю гістологічною структурою та за типом росту утворення, лікарі класифікують зоб на дифузний та вузловий.
Вузловий зоб – це новоутворення щитоподібної тканини, представлене вузлами, які мають всі ознаки доброякісності (наявність капсули, непрогресивний ріст). Насправді, якщо ретельно обстежити кожну людину, вузловий зоб можна виявити ледь не у кожного третього. От тільки у 90% випадків вузли є невеличкими і не викриваються жодними симптомами.
Причини розвитку вузлового зобу
Що, власне, може призвести до розвитку вузлового зобу? Звісно ж чинників є маса, і кожен з нас може виявити у себе схильність до захворювання. Першочерговими причинами розвитку зобу виступають:
недостатність йоду, що передусім обумовлена зниженою кількістю йоду у воді та харчових продуктах, що особливо актуально для жителів гірських районів;
травми щитоподібної залози (удари по шиї, удушення та ін.);
гематоми щитоподібної залози, що часто нагадують вузли, обмежені капсулою;
гіперплазія фолікулів – надмірний ріст структурної одиниці залози;
надмірний рівень тиреотропного гормону (ТТГ), який є першопричиною розвитку аденоми щитоподібної залози;
аутоімунні тиреоїдити;
інфекційні тиреоїдити;
генетично-обумовлена схильність та ін.
Симптоматика вузлового зобу
Першим і головним симптомом зобу є збільшення залози, що зовні проявляється збільшенням шиї. Відповідно до цього критерію, лікарі визначають стадію вузлового зобу:
0 – зоб відсутній;
1А - збільшення непомітне навіть при закиданні голови назад, але відчутне при пальпації;
1Б – зоб помітний при закиданні голови назад;
2 – зоб помітний при нормальному положенні голови зблизька;
3 – зоб помітний з відстані від 5м.
Щодо інших симптомів, все залежить від того, де саме розміщений зоб. На перших стадіях вузол невеликий, і явної симптоматики нема, пацієнт тільки може відчувати клубок у горлі. У випадку більшого зобу перетискаються гортань, судинно-нервовий пучок, через що пацієнта турбують відчуття стороннього тіла у горлі, запамороченні, явний дискомфорт. На 2-3 стадіях помітні прояви тиреотоксикозу: тремтіння, дратівливість, нестабільний АТ, посилене серцебиття.
Оскільки зоб тільки схильний до росту, то з часом проблема може погіршитися, тому радимо одразу ж звернутися до лікаря і починати діяти.
Діагностика і лікування вузлового зобу в Оксфорд Медікал
Діагностика вузлового зобу передбачає комплекс втручань, які нададуть всю інформацію щодо загального стану пацієнта, типу новоутворення, диференціації з подібними захворюваннями та онкопатологією. Відповідно, лікар проводить загальний огляд, забір анамнезу, пальпує залозу, визначає АТ, пульс, скеровує пацієнта на лабораторну діагностику (ЗАК, біохімія крові, Т3, Т4, ТТГ, антитіло до ТПО та ін.) і обов’язково на УЗД.
УЗД дозволяє побачити тип утворення, капсулу, наявність гіпоехогенних включень, розміщення, щільність утворення. Важливим діагностичним втручанням є пункцій на біопсія щитоподібної залози під контролем УЗД для визначення типу клітин і раннього виявлення раку.
Лікування залежить від типу вузлів, стадії захворювання загального стану пацієнта. Лікар формує відповідний курс, що відповідає офіційним протоколам і є найбільш оптимальним у індивідуальному випадку пацієнта. Ми лікуємо не хворобу, а пацієнта!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ