Підвищена активність щитоподібної залози проявляється надмірним виробленням та викидом її гормонів. Під дією тиреоїдних гормонів прискорюються обмінні процеси в організмі, виникає так звана «пожежа метаболізму». При цьому також можуть страждати інші залози внутрішньої секреції.
Даний стан має назву гіпертиреоз, або дифузний токсичний зоб. Гіпертиреоз може бути первинним, вторинним. Первинний полягає у дисфункції безпосередньо щитоподібної залози, а вторинний – дисфункції структур, що регулюють її діяльність (гіпофіз та гіпоталамус). Варто зауважити, що частіш за все цим захворюванням страждають жінки віком 20-50 років.
Причини виникнення гіпертиреозу
Гіпотиреоз або тиреотоксикоз є скоріш симптомокомплексом, що виникає при деяких патологіях щитоподібної залози та органів, що її регулюють, а саме:
Базедова хвороба – ураження щитоподібної залози аутоімунного характеру, що полягає у формуванні антитіл до рецепторів ТТГ;
аутоімунні запальні процеси щитоподібної залози (зоб Хашимото та ін.);
запальні ураження щитовидки, обумовлені вірусним чинником;
пухлини щитовидки або гіпофіза (аденоми);
вузловий ендемічний зоб;
спадковий фактор;
ураження яєчників у жінок;
травми щитоподібної залози та ін.
Клінічна картина гіпертиреозу та тиреотоксичний криз
Як ми зазначали, надмірна кількість тиреоїдних гормонів посилює метаболізм, також стимулюю діяльність систем нашого організму: нервової, серцево-судинної та ін.
Відповідно, ці зміни будуть проявлятися таким чином:
базедова тріада – класичні симптоми тиреотоксикозу, що включають екзофтальм (ненавмисну витрішкуватість), тахікардію понад 100 ударів за хвилину, зоб (видиме збільшення щитовидної залози);
тремтіння рук;
емоційна нестабільність, спалахи агресії та плачу, безсоння, порушення когнітивних функцій;
систематична гіпертензія;
неможливість фокусування погляду;
підвищення апетиту, але при цьому значне схуднення, неможливість повністю насититися;
постійна спрага;
задишка;
посилене потовиділення;
збільшення печінки;
часті проноси;
м’язова втома та ін.
Несвоєчасне лікування гіпертиреозу може призвести до такого ускладнення як тиреотоксичний криз. Він розпочинається блискавично, може виникнути у хворого зазвичай на фоні стресу. Тиреотоксичний криз – це пік вищезазначених симптомів. Виникає різке психічне збудження, сильна тахікардія та дуже низький артеріальний тиск, пацієнт скаржиться на нестачу повітря. Починається тремор усього тіла та профузна пітливість. Може підвищуватися температура тіла (навіть до 41⁰С) та виникати блювання, підвищення ацетону у сечі.
Особливості діагностики та лікування гіпертиреозу
Запідозрити тиреотоксикоз можна навіть під час первинного огляду пацієнта, оскільки зовнішні ознаки напряму свідчать про цю патологію. Для верифікації діагнозу та оцінки стану внутрішніх органів додатково призначаються лабораторні дослідження, ЕКГ, УЗД щитоподібної залози, УЗД серця, огляд у лікарів кардіолога та офтальмолога. При підозрі на новоутворення гіпофіза рекомендовано провести КТ або МРТ голови.
Лікування гіпертиреозу передбачає корекцію гормонального фону, усунення небажаних проявів тиреотоксикозу, нормалізацію діяльності систем, що постраждали від захворювання. Формується індивідуальний медикаментозний курс лікування, що полягає у прийомі відповідної дози антитиреоїдних препаратів. Зазначаємо, що недотримання призначень лікаря може призвести до різкого погіршення стану!
Довірте найцінніше професіоналам! Звертайтеся до фахівців Оксфорд Медікал Житомир!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ