Гормональний дисбаланс є головною передумовою функціональних та органічних патологій сечостатевої системи у жінок репродуктивного віку. На сьогоднішній день ми зустрілися із парадоксом: у силу глобального розвитку фармації та технологій діагностики та лікування, захворюваність жінок дітородного віку стрімко росте. Здебільшого це обумовлено одночасно сильним емоційним та психологічним навантаженням, розладами харчування, малорухомим способом життя.
Найбільш діагностованою гінекологічною патологією у сучасних жінок є синдром полікистозних яєчників. Цей термін означає поєднання доброякісних множинних новоутворень яєчників та порушення балансу статевих гормонів.
Варто зауважити, що синдром полікистозних яєчників є першопричиною гірсутизму: явища, коли вторинні жіночі статеві ознаки є неповністю розвиненими і в організмі жінки «зашкалює» рівень чоловічих гормонів (андрогенів та тестостерону).
Причини розвитку синдрому полікистозних яєчників
Головні етіопатогенетичні чинники розвитку полікистозу яєчників - це порушення роботи гіпоталамо-гіпофізарної системи, недостатність кори наднирників, хронічні захворювання яєчників (аднексити та ін.), інсулінорезистетність тканин, яке тягне за собою надмірну продукцію жіночих статевих гормонів та розвиток множинних кіст на яєчниках.
Запуску механізму патології сприяють стрес, переохолодження, невпорядковане статеве життя, різка зміна клімату.
Клінічна картина синдрому полікистозних яєчників
Найбільш важливими та поширеним симптомами є:
порушення оваріального менструального циклу - жінка відмічає більш тривалий цикл від 35 днів, часті затримки менструації, сильні больові відчуття під час менструації;
проблеми у питанні планування сім’ї;
гірсутичні прояви, а саме посилене оволосіння (за чоловічим типом), загрубіння голосу, поява росту волосся над верхньою губою та на підборідді;
висипання по типу акне;
лабільність настрою;
порушення сну;
ациклічні маткові кровотечі та ін.
Діагностика та лікування синдрому полікистозних яєчників
Встановлення діагнозу синдрому полікистозних яєчників вимагає не тільки порівняння клінічних показників та даних огляду. Для верифікації діагнозу необхідно провести УЗ-сканування органів малого тазу, по перше, для виключення інших причин розладу, по друге, для виявлення кіст на яєчниках. Варто зауважити, що під час УЗД лікар додатково зверне увагу на видиме збільшення яєчників, потовщення ендометрію. Лабораторні показники показують високий рівень інсуліну, естрогенів та андрогенів.
Лікування синдрому полікистозних яєчників полягає у консервативній корекції гормонального фону. У 90% випадків при правильній гормонотерапії можна досягти нормалізації менструального циклу та ліквідації множинних кіст. Також високу результативність принесуть гіпоглікемічні засоби. Вони регулюють сприйняття клітинами дії інсуліну.
Вагому роль у лікуванні та профілактиці синдрому полікистозних яєчників несе корекція ваги, зміна раціону харчування та дозовані фізичні навантаження.
Якщо протягом 6 місяців нема позитивної динаміки лікування – призначається хірургічне лікування, яке полягає у лапароскопічному видаленні кіст зі збереженням тканин яєчників.
Завітайте до лікарів клініки Оксфорд Медікал та отримайте необхідну медичну допомогу! До нас звертаються за результатом!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ