Мало хто розуміє, що таке ліпома, проте кожен з нас чув, що таке жировик. По суті, ліпома та жировик – це одне і те ж. Будь-яке пухлиноподібне новоутворення люди з жахом сприймають як онкопатологію. А що являє собою ліпома та чи небезпечна вона?
Ліпома являє собою доброякісне підшкірне новоутворення , яке розвивається з жирової тканини. Варто зазначити, що ліпома може розвиватися майже повсюди, навіть у міжм’язовому просторі. Ліпома не схильна до переродження у рак, але її стрімкий ріст та розвиток спричинюють косметичний дефект і можуть призвести до стиснення судин і нервів.
Чому виникають ліпоми?
Найчастіше ліпоми розвиваються на спині, на шиї, на плечах. Лікарі відмічають дві теорії патогенезу розвитку ліпом: атипове розмноження жирових клітин або наслідок закупорки сальних залоз. При цьому, сприятимуть розвитку ліпоми такі фактори:
порушення ліпідного обміну;
спадкова схильність;
захворювання гепатобіліарної системи;
атеросклероз;
переохолодження;
променеве навантаження;
гіпотиреоз;
генетичні порушення ферментоутворювання та продукції ТАГ-ліпази;
порушення ведення гігієни;
цукровий діабет та ін.
Розрізняють такі види ліпом: вузлова та дифузна. Вузлова ліпома являє собою жировий вузлик, оточений капсулою. Дифузні ліпома томи – це ліпоматоз, тобто генералізоване формування множинних ліпом, є рідкісним генетичних порушенням.
Які ознаки ліпоми?
У випадках, коли ліпома одинична і невелика, не ускладнена іншими чинниками, то пацієнт не відмічає абсолютно ніяких скарг. Інколи пацієнт зовсім випадково може пропальпувати наявність об’ємного утворення під шкірою. Зазвичай воно виявляється під час масажу, чи прийому душу, нанесення лосьйона для тіла чи втирання мазі в певну зону.
Коли ліпома досягає більших розмірів, вона починає викликати естетичний дефект, стиснення оточуючих тканин. Вже стиснення нервів може спровокувати неприємні больові відчуття.
В деяких випадках ліпома може нагноюватися. Тоді симптоматика стає значно вираженішою, біль посилюється, розвиваються гнійні ускладнення: абсцес, флегмона чи навіть сепсис. Травмована ліпома, стінки якої некротизовані може перероджуватися у рак. Тому ми наполегливо рекомендуємо не спостерігати за її розвитком, а одразу видаляти.
Діагностика та видалення ліпоми
Як тільки ви виявите будь-яке новоутворення, варто одразу ж звернутися до лікаря, який вже визначить, доброякісне воно чи злоякісне. Для діагностики лікар проводить огляд і пальпацію. Додатковим візуалізаційним методом є УЗД та МРТ. Ці методи дозволяють визначити чітку локалізацію, глибину пухлини, її розміри, наявність капсули, консистенцію.
Лікування ліпоми передбачає хірургічну ексцизію утворення разом із ніжкою. Для цього після введення місцевої анестезії лікар проводить розтин тканин. Отвір робиться якомога меншим, надалі ніжку фіксують щипцями, ніжку підсікаю та видаляють утворення. Якщо ліпома ускладнена нагноєнням, лікар обов’язково проводить санацію операційного поля та дренування.
Для зниження рівня травматизації, лікар застосовують радіохвильові методи, які забезпечують миттєву коагуляцію судин та мінімальну крововтрату. Для того, щоб уникнути зовнішнього дефекту, рану закривають косметичним швом. Вся процедура триває не більше години і проводиться в амбулаторних умовах. Нема потреби у тривалій реабілітації та стаціонарному лікуванню. Пацієнт може одразу повернутися до звичного способу життя.
Відчуйте переваги сучасної малоінвазивної хірургії – звертайтеся до лікарів Оксфорд Медікал!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ