Деформуючий артроз – це підступна хвороба, яку ще називають остеоартрозом або суглобовою деформацією. Вона спричиняється патологічними змінами в будові суглобів – зношенням та стиранням хрящової тканини. Такий суглоб не може повноцінно виконувати свою природню функцію – амортизацію рухів. Як наслідок – пошкодження не лише самого суглобу, але й кісткової тканини.
Вражатися можуть будь-які відділи, але найчастіше зустрічається гонартроз – патологія колінного суглобу.
Симптоми деформуючого артрозу
Виділяють три стадії розвитку деформуючого артрозу. Для них характерні специфічні симптоми:
перша стадія проявляється легким дискомфортом в суглобах при активному русі;
при другій стадії хрящова тканина вже злегка уражена, пацієнт відчуває сильний регулярний біль після фізичної активності, зовні проявляється деформація суглоба;
третя стадія – це повне знерухомлення суглоба, сильний постійний біль, зростання кісток та велика небезпека розвитку інвалідності.
Наслідки артрозу надзвичайно небезпечні, тому необхідно звернутися за допомогою до травматолога при появі найперших, легких ознак суглобової деформації.
Причини появи суглобової деформації
Найбільш часта причина артрозу – похилий вік. З часом тканини суглобів зношуються, тому пацієнти старше 40–50 років знаходяться в найбільшій групі ризику. Даний процес вважається природнім, але при обмеженні факторів ризику його можна відкласти на десятки років вперед.
На розвиток артрозу впливає фізичне навантаження, тому остеоартрозом іноді страждають навіть двадцяти-тридцятирічні спортсмени. До факторів ризику відносять і надмірну вагу, через яку колінні суглоби зношуються набагато швидше, ніж при нормальній масі тіла.
Ще одна категорія пацієнтів із групи ризику – хворі з артритом (запаленням суглобів). Запальний процес негативно впливає на структуру суглобу й сприяє розвитку остеофітів. По-народному, остеофіти називають відкладеними солями. Вони зменшують площу зіткнення суглобу. Як наслідок – сильні больові відчуття, нестача кисню в суглобі та подальша його деформація.
Профілактика деформуючого артрозу
Не дивлячись на те, що деформуючий артроз – це вікова хвороба, його можна відкласти на тривалий час завдяки оптимальній дієті, помірному фізичному навантаженню та відмові від шкідливих звичок.
Спортсменам рекомендовано нормалізувати навантаження і притримуватися техніки безпеки при виконанні вправ. При наявності хронічних хвороб суглобової чи кісткової тканин перед початком активних тренувань обов’язково потрібно проконсультуватися з лікарем.
Діагностика та лікування остеоартрозу
Артроз діагностується на прийомі у травматолога за допомогою лабораторних та інструментальних досліджень.
Лабораторні дослідження включать загальний аналіз крові та біохімічні аналізи (ревмопроби та ін.). Інструментальна діагностика проводиться ультразвуковим методом. При складніших випадках використовується комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія. Всі обстеження проводяться сучасною апаратурою, тому мають стовідсоткову гарантію та точність.
Направлена на лікування деформуючого артрозу терапія призначається після ряду досліджень, обстежень та встановлення точного діагнозу. Вона буває медикаментозна та немедикаментозна.
Перший різновид направлений на зняття больового синдрому та запального процесу. До медикаментозного лікування відносяться внутрішньом’язеві та внутрішньосуглобові ін’єкції, внутрішній пероральний прийом препаратів та ліки місцевої дії (мазі, гелі, знеблюючі пластирі).
Немедикаментозні методи – це фізіопроцедури, лікувальна фізкультура та санітарно-курортні процедури. Вони спрямовані на відновлення природної рухливості суглобу і відновлення його функцій.
При останніх стадіях хвороби лікарі рекомендують протезування – заміну власного суглобу на штучний. Операція проводиться під загальною анестезією та являється найрадикальнішим методом лікування.
Для того, щоб вчасно діагностувати, ефективно та швидко вилікувати хворобу – необхідно звернутися на консультацію до травматолога медичного центру «Оксфорд Медікал» та пройти всі необхідні процедури.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ