Укуси кліщів – річ настільки поширена у весняно-літній період, що мало кому спадає на думку звертатися, коли таке трапилося, до лікаря. Від комахи намагаються позбавитися самостійно, часто все рівно потрапляючи до лікаря, але вже із запаленнями, алергічними реакціями або інфекціями, які передалися при укусі.
Укуси кліщів: у чому небезпека?
Кліщі є переносниками безлічі небезпечних для людини захворювань: бореліозу, кліщового енцефаліту, поворотного висипного тифу, ерліхіозу та анаплазмозу. Кожна п’ята комаха є переносником одного із захворювань, 15 % кліщів несуть в собі по дві – три або більше інфекцій.
Між тим укус стерильного кліща також несе в собі загрозу – розвиток гострої алергічної реакції під впливом слини кліща. Самостійне витягання часто веде до того, що в укушеному місці залишаються частинки тіла кліща, що викликають запалення й подальше нагноєння. Якщо неправильно витягати зараженого кліща (приміром, здавлюючи його тільце), то ризик зараження інфекцією підвищується до 100 %.
Симптоми укусу кліща
Для присмоктування кліщі завжди вибирають найбільш ніжні ділянки шкіри в паховій області, на животі, грудях, в пахвах, на шиї або в області вух. Слина кліщів містить знеболюючі компоненти, тому сам укус непомітний. Через декілька годин після укусу можливий розвиток реакції, яка може проявлятися:
- ознобом;
- слабкістю;
- болем у суглобах;
- висипаннями;
- лімфаденопатією (збільшенням лімфовузлів);
- свербежем;
- головним болем;
- нудотою та блювотою.
Особливо гострою реакція може бути в алергіків, дітей та літніх людей.
Що робити при укусі кліща?
Якщо перелічені вище симптоми виникли через декілька годин після відвідування лісу або парку, де можуть бути кліщі, необхідно уважно оглянути тіло на предмет наявності комахи. Якщо після укусу минуло досить часу для насичення кліща, то він може відпасти, у такому разі слід шукати місце укусу. Воно виглядає як червоняста пляма, залишаючись при цьому безболісним через дію слини кліща
Якщо комаха виявлена на тілі, по допомогу у видаленні краще звернутися до хірурга, який повністю витягне кліща, швидко, безболісно та з дотриманням усіх вимог стерильності. Також лікар надасть рекомендації по профілактиці хвороб, які можуть переноситися кліщами.
Практично усі способи самостійного витягання кліща, описані в інтернеті (за допомогою соняшникової олії, ниток, пінцетів й навіть бензину) не дають гарантії того, що кліщ буде видалений повністю й без інфікування місця укусу.
Застосування різного роду пристроїв для витягання кліщів (на кшталт спеціальних карт, гачків і петель) виправдане тільки у тому випадку, якщо ви знаходитеся поза населеними пунктами й візит до лікаря неможливий. Їх використання також не дає гарантій безпеки, але трохи збільшує шанси успішного витягання кліща.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ