Гігрома – це доброякісне новоутворення, що за своїм патогенезом подібне до грижі сухожилля. Розвиваються гігроми зазвичай вздовж сухожиль зап’ястя та кисті рук, інколи можуть формуватися і на сухожиллях нижніх кінцівок. Гістологічно гігрома є об’ємним утворенням, заповненим рідиною (подібно до кісти).
Чому розвивається гігрома?
Чіткої причини гігроми наразі не встановлено. Лікарі схиляються до думки, що це мультифакторіальна патологія. Виділено три основні теорії розвитку гігром:
дисметаболічна – формування гігроми обумовлено поєднанням деяких патологій обміну речовин та механічного чинника, а саме порушення відтоку синовіальної рідини та накопичення її у гігромі під дією тиску;
спадкова – відмічається тенденція до генетичного успадкування схильності до розвитку гігром;
запальна – травматологи та хірурги відмічають чіткий зв’язок між запальними захворюваннями суглобів (бурсити, тендовагініти, синовіїти) та розвитком гігром. Причина полягає у тому, що тканини, уражені запальним процесом, є надто слабкими, щоб протистояти тиску рідини, тому формуються так звані грижоподібні гігроми;
пухлинна – теорія, яка наразі має найбільш обґрунтовані докази. По-перше, при дослідженні пунктату гігроми в багатьох випадках виявляються атипові клітини. По-друге, утворення має велику схильність до рецидивування.
Симптоматика та діагностика гігром
Сама гігрома не має у собі нервових волокон, тому не викликає суб’єктивних відчуттів. Єдиною причиною болю є стиснення нервових волокон, які проходять поблизу. Паралельно це стає причиною порушення чутливості даної зони: парестезії, гіпестезії. Також при стисненні сусідніх тканин можливі місцеві запальні явища: набряк, почервоніння, порушення рухів у суглобі, біль та ін.
Об’єктивно пацієнт може відмітити локальне округле утворення, що виступає на рівнем нормальних тканин, при пальпації воно зазвичай не болюче. За розміром гігроми можуть бути невеличкими, а можуть і досягати 6-7 сантиметрів. При відсутності належного лікування, гігрома може продовжувати ріст, розірватися та нагноюватися.
Діагностику гігроми проводять лікарі хірург та травматолог. В першу чергу враховуються дані скарг пацієнта, особливості розвитку патології, терміну та проведених втручань для лікування. Підтверджується діагноз завдяки УЗД та дослідженню пункційного біоматеріалу. Додаткові методи є головною умовою якісної диференціальної діагностики та призначення успішного лікування.
Оперативне лікування гігроми
В мережі при запиті «лікування гігроми» пошуковик видає масу народних методів лікування, суть яких часто виходить за межі пристойної медицини. В кращому випадку, лікування просто не дасть жодного ефекту, в гіршому – призведе до додаткових ускладнень.
Лікарі відмічають, що наразі гігрома не піддається консервативному лікуванню, наразі головним методом є оперативне малоінвазивне видалення. Перед проведенням видалення рекомендовано дослідження згортальної системи крові, загальне обстеження пацієнта для виключення гострих запальних захворювань, проба на індивідуальну чутливість до анестетика.
Оперативне видалення гігроми є швидкою процедурою, яка не вимагає зайвих затрат вільного часу пацієнта. Розріз тканин проводять із миттєвою коагуляцією, що дозволяє забезпечити лікарю атравматичний доступ. Лікар обережно висікає пухлину разом із ніжкою, не ушкоджуючи цілісності капсули, проводить ретельну санацію порожнини. Надалі гігрома відправляється у лабораторію для гістологічного дослідження. Післяопераційну ранку закривають косметичним швом. Після процедури пацієнт одразу може піти додому і тільки навідати лікаря через кілька днів для контрольного огляду.
Хірургія в Оксфорд Медікал Житомир керується принципами малоінвазивності, нетравматичності, безпеки та комфорту для пацієнта!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ