Яєчники – це парний орган жіночої статевої системи. Насправді матка жінки розмірами менша за кулак, а яєчники подібні одній фаланзі пальця. Попри це, вони виконують вкрай важливу функцію у формуванні статевої функції жінки. Яєчники містять фолікули, і під впливом специфічних гормонів (вироблених тими ж яєчниками та гіпофізом) один з фолікулів дозріває, розривається та вивільняє яйцеклітину. Цей процес називається овуляцією і є найголовнішим у менструальному циклі жінки.
Через надмірний вплив несприятливих чинників, ми спостерігаємо високу частоту розвитку пухлинних новоутворень яєчників, зокрема кіст, як у жінок зрілого віку, так і у юних дівчат.
Причини розвитку пухлинних утворень яєчників
Більшість кіст та інших пухлин яєчника є результатами різких гормональних зрушень в організмі жінки. Це виникає під час різних критичних станів, що несуть вплив на організм загалом. Пухлинні утворення виникають із тканин самого яєчника, в яких виникло порушення клітинного поділу та почали формуватися патологічні багатоядерні чи безядерні форми клітин. Це обумовлено процесом амітозу. Що може спровокувати розвиток пухлин яєчника? Лікарі наводять наступні фактори:
гормональний дисбаланс, що стосується не тільки розладів статевих гормонів та їх попередників, а й гормонів щитоподібної залози, підшлункової та ін.;
оперативні вручання на органах малого тазу;
нерегулярне статеве життя;
запальні захворювання матки та її придатків;
розлади менструального циклу;
неконтрольований прийом гормональних препаратів;
наявність ендометріозу або аденоміозу в анамнезі;
спадкова схильність.
Види пухлин яєчників та їх симптоматика
Яєчник складається із різних тканин, тому, власне, пухлини яєчника можуть мати різне походження. Головна класифікація пухлин яєчника – це доброякісні новоутворення та злоякісні пухлини (рак). Найчастішим новоутворенням є кіста яєчника. Кіста, на відміну від усіх інших пухлин не є однорідним похідним від тканини, а скоріш являє собою порожнинне новоутворення, яке всередині містить рідину.
Важливими ознаками злоякісності пухлини є прогресивний ріст, схильність до дисемінації клітин у сусідні органи та реґіонарні лімфовузли, виражена клінічна симптоматика на крайніх стадіях, гістологічна картина, відсутність капсули. Доброякісні пухлини далеко не завжди вирізняються симптомами. Але запідозрити проблему можна завдяки наступним ознакам:
Навіть доброякісні утворення можуть призводити до невідкладних ускладнень, таких як перекрути ніжки пухлини, розрив пухлини, невротизація пухлини, кровотечі та переродження в рак. Тому, якщо пухлина не піддається консервативному лікуванню, лікарі одноголосно рекомендують її видаляти.
Діагностика та лікування пухлин яєчника в Оксфорд Медікал
Діагностувати пухлини яєчника можна тільки завдяки чіткій візуальній картині: УЗД органів малого тазу, КТ, МРТ, діагностична лапароскопія. Лабораторні дослідження призначають здебільшого для визначення причини розвитку пухлини, для розрахунку курсу консервативного лікування, звичайно ж у якості підготовки до хірургічного втручання.
В залежності від розмірів пухлини та ускладнень, хірургічний доступ може бути лапароскопічним (введення ендоскопічних інструментів та камери через невеликі отвори у черевну порожнину) або лапаротомічним (розтин передньої черевної стінки). Вибір доступу є компетенцією лікаря, який ретельно огляне пацієнтку та ознайомиться з усіма даними обстежень. Мусимо зауважити, що об’єм втручання залежить від розмірів пухлини та злоякісності, тому багато залежить саме від вас, а точніше від того, чи вчасно ви звернетесь до лікаря. При доброякісних новоутвореннях задовільних розмірів лікар може видалити часткове видалення пухлини. При тяжких випадках необхідна екстирпація матки із придатками та реґіонарна лімфодесекція.
В клініці Оксфорд Медікал Житомир гінекологічні операції передбачають мінімальну травматизацію, ефективний результат та забезпечення повного комфорту і безпеки для пацієнток. Довіряйте професіоналам! Запис: (0412)55-88-80
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ