Фактично у кожного з нас є родимки. І ми не пам’ятаємо, чи вони з нами з народження, чи з’явилися з дитинства. Зазвичай ми не надаємо їм належної уваги. Не знаємо, чи несуть вони якусь небезпеку.
Якщо у вас наявні підозрілі родимки, варто одразу звернутися до дерматолога для проведення дерматоскопії. Враховуючи той факт, що злоякісний невус характерний найшвидшим прогресуванням серед усіх видів онкології, дерматоскопія рекомендована принаймні двічі на рік.
Ознаки злоякісності родимки
Для того, щоб спростити первинну діагностику невусів, лікарі-дерматологи пропонують класифікацію ознак злоякісності систему АКОРД:
А – асиметрія родимки, тобто зміна форми із округлої чи овальної на неправильну та асиметричну;
К – край родимки. Варто запідозрити небезпеку, якщо краї нерівні, шорсткі, нечіткі, розмиті чи обірвані;
О – зміна окрасу родимки. Обов’язково звертайте увагу на те, чи часом не змінився колір родимки, чи не потемнішала вона, або ж чи не посвітлішала;
Р – розміри родимки. Небезпечними вважаються в першу чергу родимки розміром від 5 мм;
Д – динаміка розвитку родимки, тобто наскільки швидко вона росте, чи не виникають супутні симптоми (свербіж, набряк і почервоніння тканин навколо, лущення, печіння та ін.)
Не варто впадати у паніку, якщо ви виявили бодай одну ознаку. Просто найближчим часом заплануйте запис на дерматоскопію. Вже лікар надасть поради щодо подальших дій над новоутворенням.
Особливості пігментного невуса
Пігментний невус формується із численних меланоцитів. Невуси класифікують за різними ознаками:
За розміром:
За гістологічними особливостями:
диспластичний невус – невеликі плями з нерівними межами, незначно підвищуються над рівнем шкіри;
внутрішньодермальний невус – звичайна коричнева родимка;
блакитний невус – вузлик блакитного кольору з чіткими межами та гладкою поверхнею;
папіломатозний невус – родимка з нерівними краями, на поверхні якого часто може рости волосся;
межовий невус – формується на межі епідермісу та дерми, має високий ризик малігнізації;
гігантський невус – рідкісний вид родимки, який характерний розмірами понад 20 см, нечіткими краями, горбистою поверхнею. Небезпечний високим ризиком переродження у рак.
Видалення пігментних невусів в Оксфорд Медікал
Завжди звертайте увагу на родимки. Дуже важливо вчасно виявити підозрілі плями, швидкість росту родимок, наявність ознак злоякісності. В жодному разі не вдавайтеся до самостійного видалення родимок – такі речі можна довірити тільки лікареві. Необережне поводження з пігментними невусами може призвести тільки до пришвидшення розвитку раку. Саме тому видалення проводяться виключно після отриманих даних дерматоскопії.
Якщо раніше невуси видаляли травматичним хірургічним шляхом, то на сьогоднішній день лікарі відмовилися від скальпеля та все частіше застосовують метод радіохвильової ексцизії. Радіохвильовий метод не вимагає масивного видалення тканин, не завдає тяжких ушкоджень цілісності шкіри, дозволяє запобігти кровотечі та в рази пришвидшує процес загоєння завдяки миттєвій електрокоагуляції тканини.
З профілактичною метою рекомендують видаляти родимку разом з патологічно незміненими тканинами радіусом до 5 мм. Увесь матеріал занурюється у спеціальний консервуючий розчин, маркується і скеровується у лабораторію на ретельне гістологічне дослідження.
Процес видалення родимки проводиться під місцевим знеболенням. Після процедури пацієнту надають рекомендації, призначають дату контрольного огляду і дозволяють йти додому.
Потурбуйтеся про своє здоров’я – перевіряйте родимки! У будь-якому випадку зверніться до лікаря, який надасть якісну допомогу!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ