Лапароцентез є малоінвазивним хірургічним втручанням, яке полягає у пункції (проколі) черевної стінки та видаленні зайвої рідини. Це проводиться з діагностичною та лікувальною метою.
В яких випадках необхідно проводити лапароцентез?
Головним показанням до проведення лапароцентезу є асцит – накопичення патологічного ексудату у черевній порожнині у масивних кількостях (може досягати навіть 20-30 літрів). Асцит може виникати не тільки при порушеннях травної системи, а й при серцево-судинних захворюваннях, цирозі печінки, травмах живота та ін.
Головні показання до проведення лапароцентезу:
ознаки внутрішньочеревної кровотечі (анемія, блідість, мерзлякуватість, анамнестичні свідчення);
тупа травма живота з порушенням свідомості пацієнта;
ознаки вільної рідини в черевній порожнині, що помітно під час УЗД;
множинні травми внутрішніх органів;
підвищення внутрішньочеревного тиску через надмірне скупчення рідини та ін.
У випадках масивного накопичення рідини, патологію помітно зовні неозброєним оком – у пацієнта надмірно великий живіт, який різко паде при прийнятті горизонтального положення. Дуже часто лапароцентез проводиться із діагностичною метою – для взяття матеріалу на дослідження (бактеріальний посів, біопсія та ін.).
Випадки, при яких лапароцентез протипоказаний
Доцільність проведення лапароцентезу визначає хірург після проведеного огляду пацієнта, визначення анамнестичних подій, скарг, УЗД дослідження. Варто зауважити, що існують випадки, при яких лапароцентез строго протипоказаний, а саме:
пухлинні утворення у животі та обширні метастази;
синдром гострого живота;
надмірне здуття живота;
грижі передньої черевної стінки (пахвинні, пупкові, вентральні, грижі білої лінії живота);
гострі запальні стани;
спайкові процеси черевної стінки.
Підготовка до лапароцентезу та хід процедури
Перед пункцією черевної порожнини, пацієнту необхідно проводити ряд підготовчих процедур: пройти огляд у лікаря, УЗД ОЧП, коагулограму. Перед дослідженням не рекомендовано протягом кількох годин їсти та пити. Безпосередньо перед самою процедурою варто спорожнити сечовий міхур та кишківник.
Техніка лапароцентезу є водночас простою, та в свою чергу вимагає професійних і чітких дій лікаря. За потреби можливе проведення місцевого знеболення. Місце проколу обов’язково оброблюють антисептиком для профілактики інфекційних ускладнень. Після введення голки лікар повільно та поступово витягує рідину. Важливо акуратно проводити процедуру, адже різке зниження внутрішньочеревного тиску може призвести до значного погіршення стану пацієнта.
За одну процедуру можна видалити не більше 10 літрів рідини. Після вилучення голки, отвір оброблюють антисептиком, на ранку накладається туга пов’язка. Пацієнту рекомендують близько пів години полежати на боку. У цей час лікар проводить візуальну оцінку пунктату – оцінюють колір, консистенцію, патологічні домішки, прозорість.
Чому варто довіритись саме лікарям Оксфорд Медікал? Головною перевагою клініки є гарантія комфорту та забезпечення високоякісного сервісу для кожного пацієнта. Наш центр оснащений сучасним лікувально-діагностичним обладнанням, а саму процедуру проводять професіонали! Всі діагностичні та лікувальні маніпуляції проводяться на базі центру.
Цінова політика центру є цілком лояльною та доступною для кожного пацієнта. Саме нам можна довірити найцінніше – своє здоров’я!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ